Chcete si vychutnat čerstvou a aromatickou bylinu vlastního pěstování? Libeček lékařský je ideální volbou.
Libeček je aromatická bylina s výraznou vůní a chutí. Jeho listy a semena jsou často využívány jako koření při přípravě různých pokrmů, zejména polévek, omáček a marinád. Má silnou a pikantní chuť a dodává jídlu charakteristickou vůni. Bez libečku si mnoho lidí nedokáže představit vývar, polévku a spoustu dalších dobrých jídel. Tuto bylinu můžete úspěšně pěstovat ve vlastních zahradách. Podívejte se, jak na to, aby i vám krásně rostla.
Bylinka nezbytná v každé kuchyni
Mnoho se hovoří o tom, že libeček je bylina používaná k dochucení polévek. Avšak libeček není nepostradatelný jen v kuchyni, má i řadu léčivých vlastností. Jeho kořen je používán k přípravě vývarů, které podporují činnost střev a žaludku a pomáhají při nadýmání. Tyto vývary mají také pozitivní vliv na metabolismus a hodí se při boji s trávicími potížemi, jako jsou zácpy.
Věděli jste, že větvičky libečku byly kdysi přisuzovány štěstí? Dokonce se zaplétaly do šatů nevěst. Tuto oblíbenou bylinku můžete koupit ve formě sušené, avšak můžete si ji i zasadit do své zahrady a těšit se na její vůni až do pozdního podzimu. Libeček vyžaduje správné stanoviště a péči. Daří se mu spíše v humózní a hnědé zemi. Tato přírodní hnojiva umožňují vytvoření vhodného prostředí pro pěstování. Nejprve si tedy připravte půdu.
Přihnojování a vhodné stanoviště
Libeček také potřebuje hodně zavlažování, proto je třeba ho pravidelně zalévat. Tato rostlina nemá ráda písek ani přímé slunce. Upřednostňuje spíše mírně zastíněná místa a polostín. Proto se doporučuje libeček pěstovat například pod stromy. Přímé slunce zpomaluje jeho růst. Může také spálit jeho listy. Chcete-li si užívat libeček až do podzimu, musíte ho řádně prořezávat.
Pěstování kmínu podomácku: Teplomilné voňavé bylince se bude dařit i na zahradě
Odstraňujte všechny větvičky, které rostou do květu. Čím častěji budete libeček stříhat, tím silnější keř bude. Jak vidíte, pěstování libečku je opravdu jednoduché. Stačí před výsadbou použít hnědou nebo kompostovou půdu a pravidelně rostlinu zalévat. Zajistěte jí také zastíněné místo a pravidelné prořezávání a vyroste vám do opravdu impozantních rozměrů.
Zdroj: Domek i Ogrodek