Vypěstujte si vlastní úrodu čínského zelí a připravte si ty nejlepší čerstvé saláty. I úplný začátečník může mít velkou úrodu, pokud bude dodržovat tato jednoduchá pravidla.
Není nic lepšího než moci sklízet čerstvé plody z vlastní zahrádky. Čínské zelí je tak oblíbené pro svou svěží a mírně nasládlou chuť, díky níž je dokonalou přílohou téměř k jakémukoliv pokrmu. Dopřejte svým rostlinám tu nejlepší péči a vypěstujte si opravdu bohatou úrodu. Čínské zelí budete moci sklízet od jara až do podzimu.
Jak správně pěstovat zelí
Tato rostlina velmi špatně snáší slunné a teplé prostředí. Nejlépe se jí proto bude dařit v polostínu, kde bude krytá před silným větrem. Pěstovat ji lze v záhonu nebo dostatečně velkých květináčích, kde bude mít potřebný prostor k růstu a vývoji. Aby byly listy šťavnaté a křupavé, potřebuje častou a vydatnou zálivku vodou. O celou úrodu také můžete snadno přijít, pokud ji neochráníte před škůdci.
Příprava záhonu
Než se rozhodnete semena vysít nebo zasadit mladé sazenice, musíte připravit ideální půdní podloží. Půda v záhonu by měla být opravdu velmi úrodná a vlhká. Semena nejdříve předpěstujte v teplém a slunném prostředí. Jakmile sazenice vyrostou, měli byste je před přesazením do záhonu začít postupně otužovat. Teplotní šok by mohl zpomalit nebo zcela zastavit jejich růst.
Pokud se rozhodnete semena rovnou vysít ven, neměli byste to provádět dříve než v polovině května nebo začátkem června. Jednotlivé řádky by od sebe měly mít rozestupy alespoň 38 cm a rostliny pak 15 až 30 cm podle zvolené odrůdy. Výsev rozdělte do několika týdnů, tak si zajistíte nepřetržitou sklizeň čerstvých plodů.
Jak o čínské zelí pečovat
Zadržet potřebnou vlhkost vám pomůže mulčovací směs, která přirozeně zabrání také rozrůstání plevelných rostlin. Zvlášť v období sucha potřebují rostliny dostatek vody, aby neuschly. Ideálně je zalévejte vždy ráno, aby je sluneční paprsky nespálily. Zalévání rostlin večer přitahuje slimáky a další škůdce.
Zdroj: RHS