Většina lidí neví, jak se správně starat o orchideje, přitom stačí dodržovat jednoduchá pravidla

Fotografie: Getty Images

Většina lidí vůbec netuší, jak se správně starat o orchidej. Tato květina je přitom jedna z nejcitlivějších rostlin vůbec. Rozhodně nestačí ji dát do jakéhokoliv květináče, někam ji postavit a občas zalít. Je toho mnohem více. Jak ale sami uvidíte, není to nic tak složitého.

Stačí si osvojit pár základních triků pro péči o tuto choulostivou rostlinku a vaše práce bude odměněna jedním z nejkrásnějších květů vůbec! Čtěte dál a dozvíte se vše, co jste o orchidejích potřebovali vědět.

Jak vybrat správný květináč

To, že každá květina potřebuje světlo asi víte. Orchidej je ale speciální v tom, že světlo potřebuje nejen rostlina nahoře, ale i její kořeny. Proto je nezbytně nutné, abyste ji pěstovali v průhledném květináči.

Fotografie: Freepik

Možná jste se divili, proč orchideje prodávají v nevzhledných plastech a doma jste si ji pěkně přesadili. Jenže to je chyba. Jakmile její kořeny nedostanou dostatek světla, květina zemře.

Jak zalévat a kam ji postavit

Zalévání je malý oříšek. Orchidej nemá ráda příliš časté zalévání. V létě ji stačí zalévat jednou za pět dní až za týden. V zimě stačí jednou za deset dní. I způsob zalévání má svá specifika. Orchidej i s květináčem položte do velké misky s odstátou vodou pokojové teploty.

Voda by se měla dotýkat tak akorát spodku květináče. Nechte ji ve vodě pět minut. Zvedněte ji a nechte zbylou vodu okapat. Nepoužívejte vodu z kohoutku, jelikož je pro rostlinu příliš tvrdá. Doporučujeme používat nesycenou minerální vodu.

Orchideje milují světlo. Ale příliš mnoho ho škodí. Nedoporučujeme vám ji proto stavět na místo, kde je přímé světlo a velké teplo. Nejlepší je ji postavit na východní stranu bytu. Tak bude mít dostatek světla dopoledne, kdy slunce není příliš ostré. Pokud ji dáte na západ nebo na jih, riskujete spálení. A další věc – jakmile jednou orchidej někam umístíte, není dobré její místo zase měnit.