Vyprané oblečení není čisté a zapáchá? Zaměřte se na důležité věci u pračky

Fotografie: Pixabay

Občas se vám může stát, že textil, který jste dali do pračky není zcela čistý a vůbec nevoní, potíž se může nacházet přímo ve stroji.

Pračka má zpravidla jeden úkol, a to zbavit váš textil nečistot, nicméně ne vždy musí vaše prádlo nutně vonět. Problém nehledejte u daného kusu oblečení, ale v přístroji, v něm se totiž nečistoty mohou usazovat a zůstávat zde i po delší dobu. Abyste se tedy zbavili zápachu z pračky, budete ji muset vyčistit od plísní a zbytků z praného textilu.

Zadní strana těsnění bubnu

Dvířka drží bez mezery všechno prádlo a vodu bezpečně uvnitř bubnu pračky díky gumovému těsnění po obvodu. To v určitém provedení za svými okraji však může zachycovat nečistoty, žmolky a další drobnosti z textilu, ty zde následně plesniví a způsobují tak zápach. Čištění doporučují instalatéři alespoň jednou za 2 měsíce, aby nedocházelo i k dalším komplikacím.

Fotografie: Unsplash

Čistěte dávkovač pracího prostředku

Poté, co přístroj skončí svou činnost je vhodné zkontrolovat, zda jsou vyprázdněny všechny přihrádky. Jakmile vám v dávkovači pracího prostředku zbude nějaká tekutina, může v pračce začít hnít a působit další nepříjemnosti. V tom lepším případě se stane pouze to, že vyschne a nechá fleky, které je možné vyčistit hadříkem namočeným v octu.

Možná potřebujete vyměnit filtr

Dalším z problémů, které způsobují, že pračka správně nepere a prádlo nevoní může být zanesený filtr. Tuto součástku je potřeba pravidelně zbavovat nečistot, chlupů, vlasů či vláken z textilu. Naleznete jej pomocí návodu k vašemu spotřebiči, stačí jej jednoduše vyšroubovat a přes noc jej odmočit v octu, abyste jej rovnou zbavili vodního kamene.

Fotografie: Pixnio

Zkuste nakonec vyčistit samotný buben

Všechny nečistoty, usazeniny, zbytky pracího prášku a další výše zmíněné látky nakonec vždy projdou samotným bubnem pračky. Ten by tak mohl být nejohroženější částí celého zařízení, kterou byste měli čistit nejčastěji a pravidelně udržovat. Pomoci by vám mohla kyselina citronová nebo ocet, ty vložíte dovnitř a pračku pustíte na prázdno při vyšší teplotě.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]