Domácí tablety do myčky sníží rodinné výdaje. Základem tablet je jedlá soda a kyselina citrónová

Fotografie: Depositphotos

Komerční přípravky do myčky jsou sice efektivní, ale také jsou drahé a ne úplně šetrné k životnímu prostředí. Nahraďte je domácími tabletami.

Myčka v domácnosti představuje malý zázrak. Ušetří čas i vodu, nádobí přitom dokonale vyleští. Jedinou její nevýhodou kromě spotřeby elektřiny tak zůstávají drahé tablety na mytí nádobí. I s nimi se ale můžete rozloučit. Alternativu si lze totiž levně vyrobit i doma.

Mýt v ruce, nebo v myčce? To je, oč tu běží

Myčka nádobí je obecně velebená jako úsporný a ekologický spotřebič. Výrobci do ochraptění upozorňují na to, kolik ročně při mytí šetří vody a přitom spoří náš rodinný či volný čas. O čem už se ale tolik nemluví, je podle Ekolistu skutečnost, co všechno je zapotřebí, aby vůbec taková myčka mohla být vytvořena. Energie na výrobu, ropa na plastové součástky… ani jedno myčce z ekologického hlediska moc nepřidává.

Pokud už vám ale doma myčka stojí v kuchyni, pravděpodobně řešíte jiný problém. A to jak ji levně „nakrmit“, aby i přesto odvedla dobrou práci. Řeč je o tabletách do myčky, jejichž cena rozhodně není nijak uspokojivá. Jenomže jen voda nepostačí a zbytečně předmývat? To poté samotný spotřebič ztrácí smysl. Je tu ovšem jiná cesta. A je levná a skutečně ekologická.

Domácí a efektivní tablety do myčky

Tablety do myčky si lze totiž podle webu DomekiOgrodek připravit i doma za pár korun. Základem tablet je jedlá soda a kyselina citrónová, která rozhodně neslouží jen jako přísada na vaření a zavařování. O jejích účincích mimo toto spektrum jsme psali už i dříve na BydlímeÚtulně. Na aktivní směs do myčky tak budete potřebovat:

Údržba pračky je klíčem k dlouhé výdrži. Kdo sáhne po octu nebo jedlé sodě, má vyhráno

  • 8 polévkových lžic jedlé sody,
  • 4 polévkové lžíce kyseliny citrónové,
  • sodu na praní a
  • půl sklenice vody.
Jedlá soda
Fotografie: Pixabay

Smíchejte jedlou sodu s kyselinou citrónovou a přisypte trochu prací sody. Do směsi postupně přilévejte vodu a podle konzistence přidávejte další sodu. Měla by vám vzniknout tuhá směs, která půjde tvarovat, aniž by se rozsýpala. Směs rozdělte do tvořítek na led nebo z nich vytvarujte stejně velké dílky. Nechte nejlépe přes noc vyschnout. Ekologické tabletky jsou na světě. Na běžně špinavé nádobí vám postačí jedna, na hodně špinavé pak dejte rovnou dvě.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]