Mšice už se listů ani nedotknou. Cibulový sprej udělá z rostlin zakázané území

Fotografie: Depositphotos

Pokud jste zahradníkem, nebo pěstujete pokojové rostliny, pravděpodobně jste se už setkali s mšicemi, které napadají a likvidují vaše milované kytky. Lze s nimi však zatočit i bez chemie.

Mšice jsou malé potvůrky vyskytující se v několika druzích – mohou tak mít jinou barvu těla i velikost. Všechny však představují hrozbu pro užitečné rostliny na zahradě, ale i pro ty pěstované doma. Existuje mnoho komerčních insekticidů, jenže ty často obsahují škodlivé chemikálie pro zdraví a životní prostředí. Naštěstí existuje mnoho domácích ekologických prostředků, které můžete na likvidaci mšic bezpečně použít. Podívejte se třeba na sílu cibule.

Proč cibulový sprej funguje proti mšicím

Cibule má přirozené insekticidní vlastnosti a je tak účinná při odpuzování a likvidaci mšic. Hořké sírové sloučeniny, jako je diallyldisulfid, obsažené v cibuli narušují životní procesy mšic, příjem potravy i reprodukci. Tím je donutí se takto ošetřené rostlině vyhnout. Navíc je cibulový sprej bezpečnou alternativou k chemickým insekticidům. Neohrožuje zdraví lidí, domácích zvířat ani prospěšného hmyzu, jako jsou včely.

Výroba domácího cibulového spreje

Vyrobit cibulový sprej proti mšicím je jednoduché. Budete potřebovat 2 středně velké cibule, které oloupejte a nasekejte na větší kousky. Přidejte je do mixéru nebo kuchyňského robota a rozmixujte je, dokud nedosáhnete hladké konzistence. Pokud je potřeba, přidejte trochu vody, abyste dosáhli snadnějšího mixování.

Připravte si jemné sítko a položte ho na čistou misku. Cibulovou směs přes sítko přeceďte a lžící nebo špachtlí se snažte vytlačit co nejvíce tekutiny. Zbytek pevných částí můžete vyhodit. Cibulovou vodu ještě před použitím nařeďte čtyřmi šálky vody a můžete přidat i dvě kapky prostředku na nádobí pro lepší přilnavost. Důkladně vše promíchejte a nalijte do rozprašovače.

postřik jabloně
Fotografie: Freepik

Aplikace cibulového spreje

Nyní ošetřete napadené rostliny a zaměřte se na místa s největším výskytem mšic. Nezapomeňte ani na spodní stranu listů, kde se mšice rády schovávají. Aplikaci opakujte vždy po několika dnech nebo po dešti, zkrátka tak dlouho, dokud mšice nezmizí. Před rozprašováním na celou rostlinu proveďte zkoušku na malé a nenápadné části. Tím se ujistíte, že cibulový sprej nezpůsobí na vašich rostlinách žádné škody.

Zdroj: Moje Gotowanie

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]