Šikovné domácí osvěžovače vzduchu potěší jarní vůní i ty nejnáročnější nosy

Fotografie: Depositphotos

Není nad to, když se po dlouhém dni vrátíte do útulného domova, který dýchá svěžestí a příjemnou vůní citronu, levandule nebo šeříku.

S těmito přírodními domácími vůněmi doma vytvoříte přívětivou atmosféru, aniž byste používali umělé a potenciálně škodlivé osvěžovače vzduchu. Vyberte si mezi osvěžující vůní citronu, uklidňujícím aroma levandule nebo příjemnou vůní šeříku. Výroba domácích osvěžovačů je navíc jednoduchá a nezabere vám mnoho času.

Uklidňující vůně levandule

Na tento osvěžovač budete potřebovat dvě lžíce vodky nebo jiného alkoholu, který pomůže zachovat levandulové aroma. Smíchejte ji se dvěma šálky destilované vody a přidejte 15 kapek esenciálního levandulového oleje. Do lahvičky s rozprašovačem můžete také přidat snítku sušené levandule. Lahvičku protřepejte a můžete používat. Obdobně můžete použít i jiné esenciální oleje, jako jsou růže, citrusy nebo pelargonie.

Pokud chcete, aby se na vás příjemná vůně levandule linula pokaždé, když otevřete skříň nebo zásuvku, pak si vyrobte levandulové pytlíčky. Sušené květy levandule nasypte do menších látkových pytlíčků a převažte stužkou. Poté je rozmístěte do skříní a čas od času je promačkejte prsty, aby se znovu uvolnilo jejich aroma.

Citronové svíčky a sprej

Jeden velký citron nakrájejte na tenká kolečka. V malém hrnci promíchejte kolečka citronu se dvěma šálky vody a přiveďte k mírnému varu. Nechejte směs asi 10–15 minut vařit, aby se vůně citronu uvolnila do vody. Odeberte hrnec z plotny a nechejte směs zcela vychladnout. Po vychladnutí ji sceďte do rozprašovače. Přidejte několik kapek esenciálního oleje z citronu pro intenzivnější vůni. Citronový sprej používejte k osvěžení vzduchu, závěsů, čalounění nebo ložního prádla.

citronová svíčka
Fotografie: Freepik

Pro postupné uvolňování citrusové vůně si můžete vyrobit citronové svíčky. Včelí vosk nakrájejte na menší kousky a dejte ho ve skleněné misce rozpustit do vroucí lázně. Citrony rozkrojte napůl a jejich vnitřky vydlabejte. Citronovou kůru nechte vyschnout. Dřevěný knot ponořte do vosku a umístěte ho doprostřed citronové kůry, aby se přilepil. Až vosk trochu zatuhne, nalijte další várku po okraj kůrky. Vše nechte ztuhnout – a citronové svíčky jsou připraveny k použití.

Šeříkový osvěžovač

Naplňte uzavíratelnou skleničku květy šeříku asi do poloviny. Nyní k nim přilijte slunečnicový olej tak, aby květy byly ponořené. Lahvičku uzavřete a nechte 2 týdny na tmavém místě odstát. Šeříkový olej můžete po přecedění používat do svíčkové aromalampy nebo k další výrobě domácích kosmetických produktů.

Zdroj: Truelife

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]