Nouzová svíčka z brambor vydrží hořet i několik hodin. Vše bez použití vosku

Fotografie: BydlímeÚtulně

Pokud vás výpadek proudu zastihne nepřipravené a po ruce nemáte žádnou svíčku, kterou byste zapálili, nepropadejte panice. Pomoc najdete mezi zeleninou.

Jakmile vás večer zastihne výpadek elektrického proudu, je pozdě začít shánět svíčky. V případě, že doma žádné záložní nemáte, můžete si je sami vyrobit. Tato svíčka bude hořet i několik hodin a jakmile dohoří, můžete si jednoduše vyrobit další. Vyzkoušejte tento jednoduchý trik a už nebudete muset sedět potmě, když náhodou vypadne proud.

Co budete k výrobě svíčky potřebovat

Abyste si vyrobili svíčku bez použití vosku, připravte si hluboký talíř, knot, slunečnicový olej a obyčejnou bramboru. S těmito surovinami vytvoříte svíčku, která bude hořet několik hodin, a vystačíte si jen s věcmi, jež máte doma. Vyzkoušejte tento jednoduchý postup a nahraďte chybějící svíčky.

Jak vyrobit svíčku z brambory

Do hlubokého talíře nalijte 100 ml slunečnicového oleje. Do brambory vyřízněte díru alespoň 2 cm hluboko a uprostřed udělejte dírku na knot. Knot by měl uvnitř brambory dobře držet, aby během hoření náhodou nevypadl. Pokud doma žádný knot nemáte, můžete místo něj použít tkaničku, kus obvazu nebo obyčejný provázek.

Následně bramboru i knot namočte do slunečnicového oleje. Knot protáhněte otvorem v bramboře tak, aby vám ho na vrchu zůstalo trčet alespoň půl centimetru. Nakonec bramboru položte do talíře s olejem a knot zapalte. Jakmile svíčka zhasne, stačí vyměnit knot a přilít slunečnicový olej. Dál si můžete vychutnávat intimní atmosféru v plamenu svíčky.

Další způsob použití brambory jako svíčky

Jednodušší způsob, jak použít bramboru jako svíčku, je vyříznout v ní otvor a zatlačit do ní tři sirky. Do této prohlubně přilijte trochu slunečnicového oleje a sirky zapalte. Toto je opravdu velmi jednoduchý a účinný způsob, kterým nahradíte svíčky. Svíčka z brambory hoří i 7 hodin.

Po vyhasnutí stačí dolít olej, vyměnit sirky a znovu zapálit. Bramboru místo svíčky můžete používat, jak je libo. Jakmile se vám brambora už nebude líbit, můžete ji vyměnit za jinou. Můžete si s ní i pohrát a vyřezat do ní různé zdobné ornamenty.

Zdroj: Instructables