Místo agresivních chemikálií prací prášek podomácku: Směs s jedlou sodou se o prádlo postará

Fotografie: Milda 444 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Praní prádla má stejně tolik příznivců jako odpůrců, v každé domácnosti je to však nevyhnutelná činnost. Přece každý má rád čisté a také měkké oblečení.

Víte ale, jak se o ně správně starat? Chemikálie z obchodu vám v tom kolikrát moc nepomohou. Proto není od věci naučit se, jak udržovat oblečení měkké svépomocí. Domácí způsob je totiž skutečně jednoduchý. Je vlastně docela zvláštní, že tuto metodu používá jen málo lidí. Tento prášek totiž stačí nasypat do každého praní a výsledek vás příjemně překvapí. Mnoho z vás přesto tahá z pračky jen neforemné hrudky, které nejsou ani na dotek moc příjemné.

Domácí směs

Lidé běžně používají agresivní chemikálie, které oblečení ve výsledku spíš poškozují a znepříjemňují jeho používání. Co tedy provést, aby to bylo jinak? Cesta ke skutečně měkkému prádlu ani nevyžaduje zvláštní investice. Pro výrobu vlastní aviváže smíchejte šálek soli, půl šálku jedlé sody a 20–30 kapek oblíbeného esenciálního oleje. Právě ten dodá prádlu velmi příjemnou vůni. Sůl se postará o zbytky pracího prášku a soda zlikviduje veškerý zápach.

Jakmile všechny ingredience důkladně promícháte, nalijte rovnou do bubnu 2–4 polévkové lžíce tohoto přípravku. Pak jednoduše nastavte klasický prací program, jaký používáte denně.

Další verze

Zmíněný postup není jediný možný. Jestli se vám tento recept z jakéhokoli důvodu nezamlouvá, můžete ho nahradit dalším. Smíchejte 220 mililitrů vody a 40 gramů kyseliny citronové. Pak přidejte ještě několik kapek tea tree oleje. Všechno pečlivě promíchejte a do bubnu nalijte na každé mytí 2–3 polévkové lžíce.

Citronový osvěžovač v akci: Na osvěžení pračky stačí pouhé 2 lžíce společně s octem a vodou

prádlo ručníky
Fotografie: Pixabay

Stejně dobře funguje také kombinace ½ šálku octa a 1,5 lžičky jedlé sody. Jakmile ještě přidáte 10 kapek esenciálního oleje, máte vyhráno. Na celé prádlo vám potom stačí 1 polévková lžíce tohoto přípravku. Bude měkké jako nikdy předtím.

Údržba pračky

Nedílnou součástí efektivního praní je také to, že je samotný stroj v pořádku. Dbejte tedy na pravidelné čištění samotné pračky, jinak vám mohou být všechny uvedené postupy k ničemu. Předejdete tak vážnějším problémům.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]