Florální věž je vlastně vertikální stojan na květiny. Nejvíce jeho estetiku využijete, když ho osejete popínavými a bohatě kvetoucími rostlinami.
S blížícím se jarem se do zahrádkářů a domácích kutilů vlila nová energie. Mnozí uvažují, co nového by vytvořili, aby si svůj příbytek, zahradu nebo okolí domu nějak zkrášlili. A to většinou vlastním přičiněním, podle známého českého „udělej si sám“. Někdo vylepší altán, jiný natře stodolu anebo konečně dodělá započatý chodník. Jedním z vylepšení, kterým by muži potěšili své něžné polovičky, by mohla být florální věž. Takový stojan na kvetoucí rostliny, jenž by kvetl kolem dokola pěkně ze všech stran.
Florální věž čili vertikální stojan na květiny
K výrobě budete potřebovat jak nějaký materiál, tak i nářadí, uvádí web Tudasfaja. A tak si všechno pro jistotu připravte předem. Jde o velký květináč nebo kbelík, zeminu, drenážní trubku, vrtačku, korek či voděodolnou pásku. Dále si nachystejte tvárnější, ale pevné pletivo – může být plotové i chovatelské; kameny, malé balení suché betonové směsi, stahovací pásky, nůž, nůžky, nějaký druh pevné tkaninové plachty PE ve vhodném barevném odstínu; semena rostlin, nejlépe popínavých či bohatě rostoucích a kvetoucích.
Příprava trubky pro florální věž
Plastovou trubku na několika místech provrtejte (tudy bude zvolna protékat zálivka) a na spodním konci zaslepte. Nejvhodnější je na míru vytvořená korková zátka, ale může to být i nějaká páska. Trubku zvolte v takové délce, aby odpovídala základně, tj. velikosti květináče. Při příliš malé základně a hodně vysoké věži by se mohl celý výtvor ve větru převrhnout. A také by měla trubka odpovídat výšce pletiva, dejme tomu 1,20 metru.
Příprava pletiva s plachtou
Odměřte si šířku pletiva, kterým bude vyložený květináč – sviňte je do tvaru válce a vložte do květináče – tak nejlépe poznáte, kolik pletiva bude zapotřebí. Pak si je rozložte na zem a propleťte jím na výšku několik pevných ocelových drátů (3 až 4), aby celá konstrukce získala na pevnosti. Následně na pletivo položte odměřený kus plachty a v horní části plachtu přes pletivo přeložte, aby nahoře nebylo ostré. Po obvodu plachtu připevněte pomocí stahovacích pásek.
Poté na plachtě vytvořte nožem nebo nůžkami spoustu otvorů o průměru cca 2–5 cm. Řez či střih proveďte do kříže, aby se zpočátku – než vznikne kořenový systém – nesypala ven zemina. Tudy budou posléze květiny vyrůstat. Nakonec z pletiva vytvoříte válec a volné strany spojíte.
Rajčatové bohatství díky pomoci okolních rostlin. Růst plodů například podpoří i máta a kopřivy
Jak při konstrukci věže postupovat
Válec z pletiva s plachtou vložte dovnitř květináče. Do středu květníku postavte trubku a vše pečlivě utěsněte kameny. Kdo chce, může kameny prolít rychle tuhnoucí zahradní nebo sloupkovou betonovou směsí, abyste měli jistotu, že máte vše napevno. Základna tím také ztěžkne a nebude hrozit její převrácení. Nyní prostor mezi pletivem s plachtou a trubkou po celé výšce prosypte zeminou, do níž jste nahusto přimíchali různé druhy semínek.
A to je vlastně všechno. Florální věž postavte na slunné místo, které je chráněné před větrem, píší na webu NewsNer. Poprvé můžete shora zalít zeminu, ale pak už zalévejte jen dovnitř trubky. Tak budou semínka dostávat vláhu v přiměřeném množství a nebudou plesnivět. Až začnou květiny prorůstat, můžete některé otvory v plachtě opatrně zvětšit – uvidíte až podle potřeby. Jakmile začne vaše vertikální květinová konstrukce nakvétat, zalévejte častěji.
Rostliny do věže nemusíte jen vysévat, ale také vysazovat. V případě výsadby v plachtě vytvoříte velké otvory (řez křížem), až celou konstrukci postavíte. Do otvorů pak vsadíte připravené sazenice vhodných rostlin. Florální věž ze semen musíte začít tvořit už na přelomu března a dubna, ze sazenic po 15. květnu. Na BydlímeÚtulně jsme dříve také psali o tom, jak využít přepravní boxy k zahradní dekoraci.
Napište komentář