Ideální frekvence mytí koupelny a toalety mnohé překvapí. Rozdíl ale pocítíte na první pohled

Fotografie: Freepik

Koupelna a toaleta jsou místa, která si zaslouží naši každodenní péči. Už jen proto, že právě zde nacházejí bakterie největší příležitost k množení. Vlhko, temno, vlasy, prach, zbytky mycích i čisticích prostředků, chlupaté koberečky na podlaze apod.

Pozornost si při úklidu nezaslouží však pouze toaleta či vana po koupeli, ale i dlaždičky a dveře. Obzvlášť pak klika. Koupelnu a toaletu bychom měli uklízet denně minimálně v rychlosti, 1 x v týdnu pak věnovat těmto místům větší pozornost.

Koupelna

Ideální jsou do koupelny hladké předměty. Ať jde o obklady či nábytek. Jedině tak nemají nečistoty a bakterie šanci ulpívat v drážkách. V koupelně umyjeme vanu, umývadlo a pozornost zaměříme také na vodovodní baterie. Jednou týdně pak vyčistíte i obklady včetně spárování.

Jako u každého úklidu se i v těchto dvou místnůstkách začíná odshora. Otřít prach z osvětlení, rámečky, zárubně, poličky apod. I když budete uklízet nejdříve koupelnu, nalijte si do toalety již desinfekci anebo doma vyrobený čistič z octu a sody. Výtečně poslouží i ústní voda. Toaleta se pak bude lesknout a vonět. Na rozdíl od některých čistících přípravků určených do toalety nenarušuje povrch mísy, kde se pak mohou snáze usazovat bakterie, nečistoty i vodní kámen. Některé kupované přípravky sice vyčistí, ale zároveň naruší a zdrsní povrchy, pozor na to.

Fotografie: Pixabay

Pokud máte v koupelně kobereček u vany či sprchového koutu, vyměňte jej alespoň 2 x v týdnu a po každém koupání jej nechte vyschnout. Vlhké prostředí láká bakterie a navíc by kobereček mohl začít zapáchat.

Při velkém úklidu pak vymývejte i veškeré nádobky – kelímky od zubních kartáčků, dózu s hřebeny atd. Určitě umyjte i zmiňované hřebeny. Otřete veškeré police a nádobky v koupelně. Často zapomínané bývají i vypínače, otřete je. Podlahu si nechte nakonec.

Toaleta

Toaleta se umývá kompletně. Nestačí do ní nalít desinfekci a spláchnout. Vezměte si gumové rukavice a hadříky, které budete používat výhradně na mytí toalety (po úklidu je vyperte nebo vyhoďte). Odšroubujte si prkýnko z toalety a toaletu umyjte kompletně, včetně prkýnka. Nebojte se kleknout si na zem a toaletu umýt i ze stran a zezadu včetně čelní části.

Umyjte důkladně i okolí toalety, včetně obkladů. Jakmile budete mít hotovo, přichází na řadu toaletní štětka. I tu umyjte proudem vody, vytvořeném spláchnutí toalety. Štětku pravidelně vyměňujte, i když bude stále vypadat zachovale a čistě.

Každodenní drobnější úklid těchto místností vám ušetří mnoho času i práce, až se jednou za týden pustíte do úklidu většího. Velmi záleží také na frekvenci těchto místností. Jiné požadavky na úklid bude mít domácnost dvou lidí a jiné pěti členná rodina.