Březen ve znamení první výsadby. V připravených záhonech vydrží například ředkvičky a mrkve

Fotografie: Depositphotos

Nečekejte na květen, začněte s pracemi na zahradě hned. Březen je ideálním měsícem k první výsadbě. Stačí zvolit správný druh a můžete začít sázet. Ani mráz těmto rostlinám neublíží.

Dny se pomalu prodlužují, zima slábne a sluníčko sílí. Nadšení zahrádkáři už nedočkavě přešlapují, aby mohli začít s pracemi na zahradě. Březnové mírnější počasí probouzí přírodu a život na zahrádkách a vybízí k jarní výsadbě. Některá semínka je lepší nejdříve doma předpěstovat, jiná můžete rovnou zasadit do země. S dostatečnou ochranou proti silným mrazům vám přežijí i náročnější podmínky a budete moci brzy sklízet první úrodu.

Zelenina vhodná k březnové výsadbě

Počátek jara je ideální dobou k výsadbě kopru a petržele. Těmto rostlinám stačí, pokud několik po sobě následujících dní neklesne teplota pod 3 °C. Do venkovních záhonů můžete v březnu zasadit také ředkvičky. Pokud by měly opět udeřit silné mrazy, stačí ředkvičky přikrýt textilní fólií a před mrazem je ochránit. Jakmile spatříte první listy, můžete fólii odstranit. Nízké teploty neublíží ani rané mrkvi, hrachu nebo řepě, i když by se pro jejich zdravý vývoj neměly venkovní teploty dostávat pod 10 °C.

Jarní výsev ovoce

V březnu můžete také započít pěstování některých druhů ovoce. Jakmile vypozorujete, že venkovní teplota nedosahuje mínusových hodnot, můžete vysadit ovocné stromy. Počkejte pár dní, až se země prohřeje, a začněte sázet švestky, třešně, maliny, jabloně, meruňky, broskvoně nebo rané hrušky. Pro zasazení ovocných stromů nebo keřů vždy vykopejte dostatečně velkou díru, zalijte ji vodou a sazenici nebo kořen do díry vložte. Následně kořen zasypte dostatečnou vrstvou půdy.

Výsadba okrasných květin

Většina okrasných rostlin se vysévá až v dubnu, kdy jsou výkyvy teplot mírnější a méně časté. Už v březnu ale můžete některé květiny a byliny vysadit. V první polovině měsíce můžete vysadit echinaceu. V druhé půlce pak můžete pokračovat se sporýšem. Jeho semena jen rozesejte na záhon a nezasypávejte žádnou vrstvou půdy. S nižšími jarními teplotami si poradí i asarina, díky níž si můžete vychutnat první květy. Semínka zvonku můžete sázet v průběhu celého měsíce a stejně jako semena sporýše je nemusíte zasypávat.

výsadba rostliny
Fotografie: Freepik

Na přelomu února a března můžete na zahradu vysadit lobelku a otočník, kteří se s nižšími teplotami snadno vypořádají. Pokud jste na podzim nestihli vysadit tulipány, můžete tuto práci dohnat v prvním jarním měsíci. Jednoletou stračku můžete taktéž vysadit do země již v březnu. Nečekejte na pozdní jaro a začněte si práci na zahradě užívat už v březnu. Nejenže se u toho skvěle odreagujete, ale pobyt na čerstvém vzduchu vám velmi prospěje.

Zdroj: Sovkusom

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]