Majitel našel pár kilometrů od Hradce Králové ideální místo k bydlení. Interiér si nechal vytvořit v „pánském stylu“

Fotografie: Se souhlasem GEBAS atelier architects

Úprava interiéru rodinného domu spojila „pánský styl“ a moderní vybavení, výsledkem je pohodlí a nadstandardní bydlení.

K oslovení architektonického studia GEBAS atelier architects se nový majitel domu rozhodl na základě dřívější pozitivní zkušenosti a doporučení kamaráda, který jejich služeb využil jenom chvíli před tím, než RD koupil. Jeho požadavkem bylo výhradně zařídit interiér v mužském stylu, ovšem bez konkrétní představy. Hlavní architektka si proto připravila hned několik variant, jak by mohl interiér přibližně vypadat. A přes původní očekávání, že půjde o dlouhodobou záležitost, nakonec začala samotná přestavba opravdu rychle.

Jednotlivé prvky spolu hezky ladí

Majitel vyžadoval výhradně nábytek pánského typu, což také dostal. Dbáno bylo přitom na praktičnost a minimalistický vzhled, žádné „zbytečné“ kusy nábytku ani jinak „přeplácaný“ interiér proto nenajdete. V řadě místností je dominantní dřevo, které přirozeně ladí s šedou barvou na stěnách a stropě. Zapomenuto přitom nebylo ani na detaily v podobě dekorací (obrazy, stojany na kytky – ani na ty samotné – nebo třeba nástěnné osvětlení). Spojení toho všeho dohromady vypadá v kombinaci tmavších a neutrálních barev elegantně, a přesto mužsky.

Kuchyně snoubí moderno a klasiku

Dominantou kuchyně je jednoznačně ostrůvek, na němž pan majitel trval, a který je také hlavní pracovní plochou při vaření. Samotná deska je v neutrální barvě (stejně jako stěny, ačkoliv jedna z bočních svým cihlovým obkladem onu neutralitu narušuje), zatímco kombinace tmavšího dřeva a černého lesku na zbytku kuchyňské linky vytváří zajímavý kontrast a oživení prostoru. Ve zmíněném ostrůvku je potom z druhé strany zabudovaná vinotéka, která snadno přístupná z přilehlého obývacího pokoje.

Úprava tarasy a zahrady teprve proběhne

Z hlavní místnosti vede cesta na terasu, která je oddělena celoskleněnými dveřmi. V létě je to poměrně příjemné propojení se zahradou, v chladných měsících zase funguje jako zimní zahrada, přičemž do kuchyně není daleko. V okolí terasy je poměrně rozlehlá zahrada a v dohledu nejsou žádné výrazně rušivé prvky. Kdo by namítal, že s interiérem příliš neladí, je to pravda. Její rekonstrukce bude totiž teprve probíhat, konkrétně půjde o celkovou úpravu zahrady a na ní ležícího jezírka. Vzhledem k velkému prostoru je přitom možností opravdu hodně.

Nechybí pracovna ani posilovna

Celý dům byl rovněž přizpůsoben tak, aby v něm byl klid na práci v samostatné místnosti, která navazuje na vstupní chodbu. Z té mimochodem vede cesta i do posilovny, aby nemusel pan majitel dojíždět do města, a zároveň ji měl přístupnou kterýkoliv den po celou dobu. Obě místnosti byly rovněž předmětem návrhu architektonického studia, pro zachování soukromí ale nebudou fotografie poskytnuty.

Relaxační místnost se saunou

Zásadním a poměrně nadstandardním požadavkem byla i soukromá sauna, která by ale měla mít v případě návštěvy kapacitu pro více lidí. V rodinném domě se podařilo vytvořit celou relaxační místnost, jejíž hlavní součástí je právě finská sauna zhotovená na míru, a její realizace se opět zdařila ve velmi krátké lhůtě. V bezprostřední blízkosti nechybí ani ochlazovací sprcha, aby bylo možné provádět saunový „rituál“ komplexně.

V domě se nicméně nachází i samostatná koupelna, jejíž vzhled má opět na svědomí hlavní architektka GEBAS atelier architects. Barevně ladí se zbytkem domu, dominantu tentokrát tvoří velké nástěnné zrcadlo, pod nímž je masivní deska namísto klasické koupelnové skříňky. Ve výsledku se jedná o minimalistický, ale přesto moderní a pánský interiér, který poskytuje v RD ve Vysoké nad Labem nedaleko Hradce Králové nadstandardní bydlení i prostor pro práci a relaxaci.

Zdroj: GEBAS atelier architects

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]