Pokud jste začínajícím a zapáleným zahrádkářem, a nevíte, jak vypěstovat velké a chutné okurky, můžete se inspirovat následujícími metodami přírodního hnojení. Nebude vás to stát nic navíc a z výsledku budete nadšení.
Přírodní metody hnojení, díky kterým budou okurky prospívat
Vsadit můžete při hnojení polních okurek na přírodní suroviny. Ušetříte s nimi rodinný rozpočet, a ještě docílíte bohaté a chutné úrody. Použijte jednu z následujících metod:
- Chlebové hnojivo: velmi ekonomickým hnojícím prostředkem se stane směs z tmavého chleba. Použijte starší pečivo a nalámejte jej do staršího kýble (naplňte nádobu zhruba ze 2/3). Poté vše zalijte vodou, zakryjte nějakou poklicí a nechte kvasit asi týden na teplém místě. Výsledný roztok nařeďte před použitím s odstátou vodou v poměru 1:3. Hnojení okurek by mělo být prováděno asi jednou za týden v množství 500 ml na jednu rostlinu. Volte období květu rostlin.
- Hnojivo z popela: občas se můžete u okurek potýkat se žloutnutím listů. To znamená, že potřebují dodat více draslíku. Ten snadno doplníte přihnojením roztoku z dřevěného popela a vody. Použijte asi dva šálky jemného popela a litr odstáté či dešťové vody. Nechte asi dva dny stát a pak aplikujte na rostliny.
- Nálev z cibulových slupek: proti tvorbě žlutých listů se používá i nálev z cibulových slupek. Ten připravíte tak, že si v hrnci svaříte asi šálek slupek z cibulí spolu s vodou po dobu několika minut. Poté necháte louhovat a chladnout dvě hodiny, a nakonec aplikujete rozprašovačem na okurkové listy.
Jaké roztoky použít proti rostlinným chorobám a plísním?
Někdy mohou pěstované plodiny napadnout i plísně. Proti těm snadno zabojujete s těmito roztoky:
- Jogurtová směs: klasický bílý jogurt smíchejte s vodou v poměru 1:1 a aplikujte na okurky buď pomocí rozprašovače nebo namočeného koštěte menších rozměrů (1x týdně).
- Mýdlový roztok s jedlou sodou: proti plísním a rostlinným chorobám si připravte roztok z 50 gramů jedlé sody, 10 litrů vody a 50 gramů mýdla.
Zdroj: GardeningKnowHow