Hromadu tablet do myčky mají doma i lidé, kteří ji nepoužívají. Jejich využití v celé domácnosti je nenahraditelné

Fotografie: Daniel78 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Ještě donedávna jsem byla přesvědčená, že mycí tablety do myčky nemají žádné další využití. Nahradit jimi ale můžete téměř jakýkoliv čisticí prostředek.

Existuje spousta druhů čisticích tablet do myčky na nádobí. Ovšem i ty nejobyčejnější z nich můžete v domácnosti ještě dále využívat. Pomohou vám zefektivnit a urychlit úklid a nebudete muset kupovat další speciální přípravky. Navíc vám dokážou pomoci se žlutými skvrnami od potu na bílém oblečení. Díky těmto pár trikům bude úklid celé domácnosti mnohem jednodušší a účinnější. Vyzkoušejte tyto vychytávky i vy.

Tabletami do myčky vyčistíte buben pračky

Pokud jste buben pračky ještě nečistili, budete se možná divit, kolik špíny se v něm drží. Aby vaše prádlo bylo po vyprání čisté a voňavé, je třeba buben sem tam od zanesených nečistot vyčistit. Špatně udržovaný buben snižuje funkčnost pračky a může vést až k jejímu úplnému poškození. Buben vyčistíte tak, že do něj vložíte 1–2 tablety do myčky. Pračku zavřete a spustíte na mycí program určený pro mytí bavlny. Při něm teplota vody dosáhne 60 °C a pračku budete mít po skončení pracího programu jako novou.

Vyčistěte fritézu na olej

Čas od času se nevyhnete ani pořádnému vyčištění fritézy. Tato špinavá a mastná práce nikoho netěší. Usnadnit si ji naštěstí můžete pomocí tablet do myčky. Jednoduše fritovací nádobu naplňte do ⅔ horkou vodou a vložte do ní jednu mycí tabletu. Fritézu zapněte a hlídejte, aby teplota nepřesáhla 90 °C. Asi 10 minut nechte tabletu uvnitř fritézy působit, pak vodu vylijte a vnitřek opláchněte proudem horké vody.

Fotografie: Elke Wetzig / Creative Commons / CC BY-SA

Tableta jako účinný pohlcovač pachu

Občas může být problém zbavit se po vaření jídel některých pachů, které se v kuchyni i dalších místnostech drží. I s tímto vám tablety do myčky mohou pomoci. Zbavit se nežádoucích pachů můžete tím, že větší nádobu naplníte vodou do ¼ jejího objemu a tabletu do ní vložíte. Nesmí být ovšem úplně ponořená. Následně tabletu zapalte a nechte ji chvíli hořet. Za pár okamžiků budou zbylé pachy minulostí.

Hnědé skvrny na nádobí

Každý, kdo pravidelně popíjí čaj, ví, jak odolné hnědé skvrny mohou uvnitř hrníčku ulpívat. Těchto skvrn nebývá snadné se zcela zbavit. S mycími tabletami se vám to ale zaručeně podaří. Jednoduše naliejte do nádoby vroucí vodu a vhoďte do ní mycí tabletu. Jakmile se tableta ve vodě rozpustí, rozlijte vodu do znečištěných hrnků i sklenic a nechte ji alespoň 1 hodinu působit. Následně vnitřek nádob ještě otřete houbičkou a opláchněte pod proudem čisté vody.

Zbavte se žlutých skvrn od potu

Zažloutlé skvrny na oblečení bývají ty nejodolnější a často s nimi válčí i zkušené hospodyňky. Pokud se takových skvrn chcete účinně zbavit, vložte k takto znečištěnému oblečení do pračky i mycí tabletu. Po vyprání bude vaše prádlo zase jako nové.

Vyčistěte hrnce a pánve

Pokud bojujete s připáleným jídlem na povrchu hrnce nebo pánve a nemůžete ho seškrábnout, protože byste poškodili povrch, nalijte do dané nádoby trochu vody a vložte do ní mycí tabletu. Postavte takto naplněnou nádobu na sporák a zapněte varnou desku a ohřívejte na střední nebo vysoký stupeň. Pár minut vařte a nechte tabletu působit a nakonec hrnec houbičkou dočistěte a opláchněte pod proudem vody.

Zdroj: TheKitchn

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]