Vyvarujte se nejčastějším chybám při pěstování rajčat a příští úroda bude dvojnásobná

Fotografie: Pixabay

Není nic lepšího než mít pěkná domácí rajčata. Jsou šťavnatá, bez chemie, a navíc zcela zadarmo. Pokud jste jen trošku šikovní, můžete je mít po celý rok. Zapomeňte na kupovaná. Jsou většinou bez chuti a stojí hodně peněz. Pěstovat je sice může naprosto každý, je ale potřeba se to naučit. Především byste se měli vyvarovat následujícím chybám, které uvádíme v tomto článku. Přečtěte si následující text a stanou se z vás mistři zahradníci!

Nejčastější chyby při pěstování rajčat

Pro některé lidi je pěstování rajčat na zahradě naprostá hračka. Pokaždé se jim podaří vypěstovat zdravé plodiny. Jenže ne všichni z nás máme potřebné informace nebo talent a zkrátka se nám nedaří. Možná je to tím, že děláte některé z následujících chyb.

Jako první byste měli sazeničky připravit na vysazení. Pokud to neuděláte, riskujete, že vám rostlina pojde. Díky tomuto procesu se rajče rychleji adaptuje na nové podmínky a změny počasí jako je vítr a déšť. Jak na to?

Sazeničky byste měli jen postupně vystavovat venkovním teplotám. Začněte s procesem měsíc po řízkování. Během prvních dnů nechte sazeničky na přímém slunci, nedávejte je ven v zimě. Vždy je nechte venku jen pár hodin a pak je vraťte do skleníku. Sazenička by si měla zvykat alespoň týden. Až poté ji můžete zcela přesadit do venkovní zahrady.

Fotografie: Freepik

Půda

Spousta začínajících zahradníků si neuvědomuje rozdíl mezi hlínou a půdou. Hlína je prostě hlína. Ale půda je plná živin a rostlina bez ní nepřežije. Jen půda bohatá na ty správné složky zajistí, že vám vyrostou zdravé rostliny. Měla by být pěkně nakypřená a pravidelně hnojená. Doporučujeme využívat také půdu z kompostu.

Nesázejte rajčata příliš blízko

Někteří se domnívají, že nasázet co nejvíc rostlin pěkně u sebe je geniální nápad. Opak je pravdou. Pokud vysadíte sazeničky příliš blízko jednu k druhé, ochromíte jejich vývoj, jelikož nebudou mít dostatek vláhy a živin. To se odrazí především v tom, že vás neodmění téměř žádnými plody.

Může to také způsobit to, že nebudu mít dostatek slunečního světla. To je přitom klíčové pro zdravý růst. Pokud budou v deficitu, riskujete vznik plísní a bakterií, které se mohou stát rajčatům osudné. Dávejte si na to tedy pozor a raději sázejte rajčata dál od sebe. Dopřejte jim dostatek prostoru. Odmění vás těmi nejlepšími plody.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]