Vyvarujte se zbytečným chybám při výběru osvětlení do domácnosti

Fotografie: Shutterstock

Správné osvětlení zpříjemní váš byt a podtrhne kouzlo vašeho interiéru. Nepodceňujte jeho výběr. Každá místnost by měla mít dostatek světla, které vytváří komfortní prostředí pro všechny členy rodiny. Lidé ale často dělají při výběru osvětlení chyby a pak zjistí, že mají doma tmu, nebo naopak příliš světla.

Nejčastější chyby při výběru osvětlení

Ploché osvětlení

Lidé často kupují jen jeden stropní lustr, nebo řadu bodových světel po obvodu zdi. To ale nestačí. Ve výsledku můžete mít nad hlavou hodně světla, ale v určitých částech místnosti budete mít tmu. Navíc není vždy nutné zapínat velký lustr. Komorní, útulnou atmosféru vytvoříte s pomocí nástěnných a stolních lamp nebo podlahového světla. Umístění záleží na tom, kde rádi čtete nebo pracujete na počítači či tabletu.

Zapomenete na osvětlení v kuchyni

Vařit ve tmě není žádný med. Ano, velký lustr osvítí kuchyň, ale na pracovní desce nebudete mít dostatek světla. Nikdy nezapomeňte na osvětlení pracovní desky. Pokud máte v kuchyni ostrůvek, měl by být také osvětlený. Pro tento účel jsou ideální závěsná světla.

Fotografie: Shutterstock

Nenainstalovali jste si stmívače

Tím jste se zbavili možnosti upravovat si intenzitu osvětlení. Například za soumraku ještě nepotřebujete příliš jasné světlo. Stmívače vám umožní upravit si světlo podle denní doby, tak aby pro vás bylo co nejpříjemnější.

Nesprávný úhel stínů

Tato chyba je nejvíce patrná v případě osvětlených zrcadel (v koupelně, na chodbě nebo na nočním stolku). Pokud světlo na obraz v zrcadle dopadá výhradně shora, budete mít tmavé kruhy pod očima a bradou.

Při takovém umělém osvětlení si ženy nebudou moct správně nanést make-up. Je mnohem lepší, pokud je světlo na zrcadle umístěno po obou stranách. Stačí mít pouze dvě světla na stejné úrovní a problém se stíny je vyřešen.

Špatná velikost osvětlení

Obrovský lustr v malé místnosti, nebo naopak malé osvětlení ve velké. Tato osvětlení vytváří nepoměr, který je špatně po všech stránkách. V obchodě se nabízená osvětlení zdají mnohem větší. Dejte si na to pozor! Před odchodem do obchodu důkladně přeměřte daný pokoj a lustr pořiďte s ohledem na jeho velikost.

Fotografie: Shutterstock

Máte ve svém bytě krásnou cihlovou zeď nebo obklady z umělého kamene či mramoru? Bodové světlo tento zajímavý prvek krásně zvýrazní a dodá mu na atraktivitě. V opačném případě jste do kvalitních obkladových materiálů investovali zbytečně.

Umístili jste lampy příliš vysoko, nebo naopak příliš nízko. Tato chyba se týká především lustrů, které jsou umístěny nad jídelním stolem, kuchyňským ostrůvkem nebo barovou linkou. Šňůra lustru by měla jít upravit tak, aby nevisely těsně nad vaší hlavou. Lustry by zároveň měly osvětlovat požadovanou oblast a zdůrazňovat její funkčnost.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]