Pouhá pořadová čísla vajec? Nikoliv. Kódy na skořápkách vajec prozrazují o chovu slepic úplně vše

Fotografie: BydlímeÚtulně

Pokud nakupujete vejce v supermarketech, určitě jste si všimli, že jejich skořápky zdobí nějaký potisk. Naučte se číst informace, které jsou v těchto znacích ukryty.

Při koupi vajec spoléháte na jejich čerstvost a původ uvedený na štítku od dodavatele. Obě informace můžete zkontrolovat také na jednotlivých vejcích. Každé vejce totiž musí být dodavatelem správně označeno. Z označení na skořápce tak můžete vyčíst jak původ, odkud vejce pochází, tak způsob chovu slepic. Díky těmto informacím si můžete být vždy stoprocentně jistí, jaké zboží kupujete.

Základní údaje uváděné na skořápkách

Na skořápkách vajec najdete zpravidla natištěnou sérii čísel a písmen. První číslice přináší informaci o chovu, ze kterého vejce pochází. Číslo 1 značí slepice ve volném výběhu, číslo 2 znamená halový chov, číslo 3 klecový chov a 0 ekologický chov. Dále následuje písmeno, pod kterým je ukryt kód země, odkud vejce pochází. Například „CZ” znamená, že je vejce původem z České republiky. Na skořápce můžete často objevit písmeno „PL” pro Polsko a „DE” pro Německo.

Zbylá čísla jsou přesný identifikační kód daného chovu. V případě potřeby si můžete jednotlivé chovy dohledat na těchto internetových stránkách MTD. Stačí do vyhledavače zadat čtyřmístný kód uvedený za písmeny na skořápce a získáte veškeré potřebné informace.

vejce a kniha
Fotografie: Pixabay

Když se liší země původu vejce s obalem

V některých případech se může lišit země uvedená na skořápce a na kartonovém obalu. To se stává v případech, kdy je vejce baleno v třídírně, která může nakupovat od zahraničních chovatelů. Abyste si mohli být stoprocentně jisti původem vejce, podívejte se vždy na jeho skořápku. Kód na skořápce vždy ukrývá veškeré potřebné informace.

Informace uváděné na obalu

Na kartonovém obalu, ve kterém vejce kupujete, pak vyčtete informace týkající se firmy, jež vejce na našem trhu nabízí. Dále balení obsahuje informace o počtu kusů a hmotnostní skupině vajec, zda se jedná o skupinu S, M, L nebo XL. Samozřejmě nesmí chybět ani datum minimální trvanlivosti, které nesmí být delší než 28 dní, a informace, jak vejce správně skladovat.

Zdroj: Svscr

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]