Vyzrajte na nezvané moly v domácnosti a zbavte se jich jednou provždy

Fotografie: Unsplash

Nejčastěji je najdete na místech, na kterých skladujete trvanlivé potraviny nebo ve skříni. Jedná se o moly a je potřeba se jich důkladně zbavit, protože mohou napáchat mnoho škody.

Otevřete šatní skříň a vyletí na vás jakýsi hmyz? Měli byste zpozornět, protože se může jednat o mola, který se usadil u vás ve skříni. To stejné může nastat i ve spíži nebo v kuchyňské komodě, ve které uchováváte trvanlivé potraviny. Pokud se jedná o kuchyň, podívejte se raději hned do nádob, ve které máte potraviny. Ohledně skříně sledujte každý den, zda se počet molů nezvyšuje. Prohledejte skříň, jestli jich na nějakém místě nenajdete více.

Jak poznat, že se u vás usadili moli?

Pokud doma uvidíte jednoho nebo dva, neznamená to hned, že je máte doma. Možná, že jenom přilétli zvenku. „Indičtí moli jsou jedním z nejrozšířenějších škůdců skladovaných produktů na světě,“ říká doktor Dan Suiter, městský entomolog z University of Georgia Extension. „Jsou asi půl centimetru dlouzí a mají tmavě hnědou barvu s měděným nádechem. Když je večer uvidíte na stěnách, jsou to samečci. Pokud je nacházíte noc, co noc, je to jasná známka toho, že žijí někde poblíž v jakémkoli prostoru vašeho domu, kde skladujete potraviny.“

Fotografie: Unsplash

Pokud okolo skříně nebo stojanu na oblečení začnou poletovat světlí zlatí molové, jedná se o moly oděvní. Jsou mnohem skrytější a vždy si najdou velmi dobrý úkryt. Jestliže najdete na vašem oblečení díry, které víte, že jste si nezpůsobili osobně, nejspíše budete mít moly nastěhované přímo ve skříni. Díry nedělají dospělí jedinci. Dělají je larvy, které dospělí nakladou mezi oblečení. Nejčastěji larvy požírají látky živočišného původu (hedvábí, kožešiny, peří a vlna).

Připravte pasti

Pokud se molové dostanou do domácnosti a najdou si potravu, samostatně neodejdou. Pokud nechcete, aby dospělí jedinci nakladli vajíčka ve vaší spíži nebo šatníku, začněte jednat včas. Ve většině prodejen lze zakoupit feromonové pasti. Do nich se chytí hlavně samečci, kteří se nedrží ve skrýši, ale poletují v okolí. Nedávejte pastí příliš mnoho, protože by se mohlo stát, že molové nebudou vědět, kam přesně letět. Návod, jak lapač na moly používat, najdete na obalu. Tímto způsobem se zbavíte hlavně samečků, ale práce ještě nekončí.

Pokuste se najít zdroj molů

„Skutečným problémem nejsou dospělí moli, ale larvy vzadu ve spíži v otevřených nebo zapomenutých potravinách,“ říká Suiter. „Není snadné zjistit, odkud pocházejí, protože moli se mohou dostat prakticky do čehokoli, například do obilovin, sušenek nebo těstovin.“ Jestliže máte doma ptačí zob, skladujte jej raději venku. Molové jej mají velmi rádi. Nalézt je lze i v neotevřených krabičkách, ve kterých jsou potraviny. Umí se protáhnout i dírkou o velikosti špendlíkové dírky.

Fotografie: Pixabay

Hledejte více zdrojů molů

Pokud narazíte na jeden zdroj, nemusí to hned znamenat, že máte vyhráno. Existuje možnost, že na jiném místě se nachází další zdroj. Molové se rozmnožují kladením vajíček do potravin. Poté, co se vajíčka vylíhnou se larvy začnou plazit a zanechávají za sebou hedvábnou hmotu. Když budete mít pocit, že se ve vašich potravinách usídlili molové, vždy celý obsah vyhoďte. Larvy připravené ke kuklení se odplazí pryč a přichytí se například v rohu nebo na stropě krabičky (nádoby nebo místě, na kterém se nachází).

S tímto hmyzem musíte mít trpělivost, protože se ho nezbavíte ze dne na den. Pokud zničíte jeden zdroj molů a objeví se další poletující mol, pravděpodobně se ve vašem domě nachází i další zdroj. Máte možnost si najmout firmu na hubení škůdců. „Moli kladou vajíčka a larvy spřádají kokon z materiálů, které požírají,“ říká Suiter. „Viděl jsem kokon z červené a zelené vlny s třpytkami, což byly larvy, které sežraly vlněnou sukni na vánoční stromeček.“

Jak zabránit usídlení molů v domácnosti?

Potraviny uchovávejte především v průhledných plastových nádobách s víčkem a důkladně je zavírejte. Drahé oblečení, které nenosíte každým dnem, zabalte do obalů na oblečení a zavěste na ramínko. Pokud si zimní oděvy ukládáte v létě na jiné místo, dejte tyto oděvy do plastových, uzavíratelných pytlů. Můžete si zakoupit a použít insekticid proti molům oděvním. Kuličky proti molům, cedrové koule nebo cedrové dřevo nefungují účinně.

Zdroj: Countryliving

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]