Za kácení stromů na vlastní zahradě hrozí vysoké pokuty. Může jít až o 100 000 Kč

Fotografie: Depositphotos

Rozhodli jste se pokácet starý vzrostlý strom na svém pozemku? Pak si dost možná budete muset vyřídit odpovídající povolení, abyste neplatili pokutu.

Za stav stromů na svém pozemku jste jakožto jejich majitel odpovědný. Nicméně, jakmile se vám nebude zdát jejich kondice, nemůžete si v neděli po obědě jen tak plivnout do dlaní a pustit do se do jejich kácení. Alespoň na některé je totiž nutné povolení, jinak hrozí vysoká pokuta.

Zahradní činnosti, které vyžadují povolení

Veškeré dřeviny na území České republiky, jež neplní funkci lesa, jsou chráněné zákonem č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. A to znamená opravdu všechny, i ty, co máte na zahradě. Přestože jde o váš pozemek, nemůžete si na něm dělat, co chcete, dost často za to totiž hrozí i pokuty. Kromě kácení stromů je to třeba případ i nepovoleného pálení listí, o kterém jsme psali na BydlímeÚtulně.

Podobně je to i v případě kácení stromu, potažmo stromů. K této práci se lidé většinou podle RizikaBezRizika uchylují v případě, že jde o starý nebo poničený strom, případně jim třeba překáží ve stavbě. Ať už je ale důvod jakýkoliv, před kácením některých stromů je potřeba zařídit u odpovídajícího stavebního úřadu na obecním úřadě povolení.

Mohou padat i pokuty

Kácení stromů bez příslušného byrokratického potvrzení může znamenat nemalou pokutu. Jeden jediný strom vyjde soukromou osobu až na 20 000 korun. Výše pokuty se zvyšuje podle toho, kolik dřevin pošlete k zemi. Vyšplhat se může klidně až na 100 000 Kč. O pokutu, čítající o jednu nulu více, tedy 1 milion korun, si pak koledují právnické osoby nebo firmy.

Šikovné skladování dříví udrží lepší kvalitu a výhřevnost. Klíčem je i větrání a sucho

A kdy není povolení ke kácení potřeba? Podle zákona a doplňující vyhlášky z webu ZákonyProLidi, pokud jde o:

  • kácení ovocných dřevin na pozemcích evidovaných v katastru nemovitostí jako zahrada nebo zastavěná plocha a nádvoří;
  • stromy, které ve výšce 130 cm nad zemí nedosahují 80 cm obvodu kmene;
  • zapojené porosty dřevin, jejichž celková plocha není větší než 40 m2;
  • dřevinu, která ohrožuje život či zdraví;
  • kácení dřevin, které by mohly způsobit škodu značného rozsahu.

U posledních dvou případů je však potřeba podat oznámení do 15 dnů po kácení, včetně dokumentace stavu, pokud by se na strom jinak povinnost získat povolení ke kácení vztahovala. Jabloň, která vám na zahradě překáží, můžete tedy bez obav skácet. Pokud se však chcete zbavit mohutného neovocného stromu, už budete muset jít oficiální cestou.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*