Zářivě bílé záclony díky šikovnému praní. S účinným vyčištěním pomůže i ocet a jedlá soda

Fotografie: Freepik

Zářivě bílé záclony si udrží svou bělostnou barvu sotva tak první rok. Postupem času tyto silonové materiály žloutnou nebo šednou a na řadu přichází bělení.

Záclony zabírají v bytě poměrně velkou plochu a podle jejich vzhledu se také v místnosti cítíte. Jestliže jsou záclony ušmudlané, zmačkané či zašlé, mohou negativně ovlivnit nejen celý vzhled bytu, ale i vaše momentální rozpoložení. Udržet však záclony sněhobílé je poměrně náročné, neboť materiály, z nichž jsou vyrobeny, často žloutnou nebo šednou.

Kouř a prach

Na zabarvení záclon hodně působí cigaretový kouř, takže v rodinách kuřáků by se záclonovině měla věnovat větší péče. Lze totiž docílit toho, že záclony budou opět bílé a svěží, uvádí se na webu TreeHouse.

Když záclony sundáte, měli byste z nich nejprve pořádně vyklepat všechen prach. Když dáte zaprášenou textilii do vody, může vzniknout šedivé „blátíčko“, které pak ovlivní kvalitu vyprání. Takže pro dokonalý výsledek musíte záclony nejprve vyprášit. A prachu je v nich opravdu hodně. Není to totiž jen prach z domácnosti, ale při větrání – a v létě máte okna otevřená skoro pořád – se do nich dostane i prach a nečistoty z venkovního prostředí.

Plynový sporák lze čistit až nečekaně snadno. Poslouží i ocet a jedlá soda

Bělení záclon před praním

Když se zbavíte prachu a záclony zrovna bělostně nezáří, měli byste je před samotným praním zkusit vybělit. Pomůže vám s tím celá řada prostředků. Když do vlažné vody přidáte šálek bílého octa a záclonu do roztoku namočíte, zbavíte se všelijakých skvrn. Totéž můžete provést s kyselinou citronovou, s jedlou sodou či sodou pro domácnost; obdobnou službu vykoná i peroxid vodíku, prášek do pečiva nebo kuchyňská sůl. Abyste nemuseli v kbelíku nebo ve vaně záclony v roztoku ručně propírat, můžete k účelu bělení využít pračku.

Nastavte program na máchání, vybranou ingredienci nalijte s trochou vody přímo do pračky a jednu dávku dejte i do poslední přihrádky, která je určená na aviváž. Až tento cyklus skončí, nastavte program, který na praní záclon běžně používáte. Zvolte také vhodný prací prostředek – i na něm záleží, jak budou vyprané záclony vypadat. Místo pracího cyklu máchání můžete zvolit třeba i předpírku, při níž prádlo vybělíte, a pak bude pokračovat běžný prací program pro tento druh textilie.

Dlouhé záclony na sebe naberou i prach z podlahy
Fotografie: Freepik

Na webu InTheWash doporučují coby bělidlo tablety na čištění zubních náhrad, abyste opět měli zářivě bílé záclony jako dřív. Pokud budete záclony bělit ručně, a nikoliv v pračce, vždy používejte gumové rukavice. Na webu BydlímeÚtulně jsme pro vás také sepsali, jak byste měli postupovat při čištění pračky, aby nezapáchala.

Zdroje: TreeHouse, InTheWash

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*