Během prázdnin se zahrada promění v další obytný prostor – jste na to připravení?

Mít zahrádku je především během léta velký bonus. Léto je momentálně v plném proudu a není se čemu divit, že většina rodinných i společenských aktivit se přesouvá do zahradních/venkovních prostor. K tomu je však zapotřebí chránit své soukromí a dopřát si pohodové léto na čerstvém vzduchu.

Příjemné počasí a dlouhé večery lákají k relaxaci na zahradách, balkonech či terasách, kde se společně s rodinou a přáteli oddáváme grilování, gurmánským zážitkům, hrám, konverzacím, a také koupání v bazénu či zchlazení pod venkovní sprchou.

Exteriér vs. interiér

Exteriér se tak po čas letních prázdnin stává další funkční „místností“, která mimo venkovního nábytku, venkovní kuchyně zahrnuje i jiné atributy interiéru – na slunci tak nachází uplatnění i bytové textilie, jako jsou přehozy, deky, polštářky, ubrusy a dokonce i běhouny, lampičky, pohodlná křesla a kuchyňské náčiní. Proto je potřeba o tyto letní pomocníky správně pečovat a nenechat je napospas rozmarům počasí. Ostré slunce, déšť a vítr, jim patrně svědčit příliš nebude.

Zajistěte sobě i zahradnímu nábytku krytí

Ideální je zastřešení a dostatečné krytí. Pokud nemáte lodžii ani altánek, pak vás i používané věci před ostrým sluníčkem uchrání slunečník a různé skládací přístřešky. Ty lze použít i v případě deště. S větrem už je to horší. Proti vydatnému dešti a nárazovému větru je už potřeba silnější kalibr.

Ideální je pergola či stabilní zahradní altán. Při výběru zahradního nábytku je vhodné zohlednit materiál, který by měl odolávat počasí. Máte-li možnost uskladnění venkovních věcí v garáži či jinde, pak máte možnosti zahradního vybavení mnohem širší.

Vytvořte si soukromí

Důležitým bodem je také soukromí. Určitě netoužíte, aby na vás zvědavě pohlíželi kolemjdoucí nebo sousedé. Ideální je vysoká zídka, která vytvoří bariéru a soukromí. Pokud ji nemáte, můžete během léta použít rákos anebo nízkou betonovou zídku zvednout pomocí dřevěných latěk. Použít můžete také plážové zástěny, které si rozestavíte v místech, kde chcete soukromí vytvořit. I s tímto se dá pracovat a vymyslet způsob, který vám soukromí zajistí.

Obrázek: wisma.us, emilieclepper.com