Zahradnice prozradila, jak pomocí řízkování získat neomezené množství kopií oblíbené pelargonie

Fotografie: Pixabay

Pelargonie je ideální rostlinou pro množení. Řízkování je jednoduchým způsobem, jak z jedné rostliny vypěstovat mnoho dalších. Tímto způsobem můžete ušetřit mnoho peněz a mít své oblíbené rostliny po celém domě i zahradě.

Řízkování je však zcela nenahraditelné v případě, kdy máte původní rostlinu v zajímavé barvě nebo pokud chcete přesně stejný odstín, jako má váš soused nebo kamarádka, jednoduše poproste o jeden řízek a můžete si pořídit celou řadu stejných květin.

Řízkování muškátů zvládne i naprostý začátečník, s chutí do toho!

Co budete pro množení muškátů potřebovat:

  • Zahradnické nůžky nebo nůž
  • Malé květináče
  • Sterilní, lehkou zeminu
  • Kořenový hormon ke stimulaci růstu kořenů
  • Postřikovač
  • Zdravou mateční rostlinu

Nejprve si vyberte zdravou rostlinu, která bude fungovat jako mateční. Hledejte pevné stonky, zelené listy, silné květy a vyhněte se rostlinám, které jsou nemocné nebo zamořené škůdci. Nejlepší je vybrat si mateřskou rostlinu, když je v květu, abyste věděli, co od ní můžete očekávat: vaše budoucí rostlinky budou jejím klonem.

Fotografie: Pixabay

Nejlepší dobou pro odebrání řízků je ráno z důvodů mírných teplot. Stříhejte vždy zešikma, délka řízku by měla být asi 15 cm, měly by na něm být dva až čtyři lístky. Spodní lístky odstraňte, jsou náchylné k hnilobě. Odstraňte i květy a pupeny, aby se vaše nová rostlina mohla soustředit na růst kořenů.

Kořenový stimulátor zvýší šanci na úspěšné zakořenění, není však nezbytný

Kořenový stimulátor zlepšuje úspěšnost vzniku kořenů. Jeho přírodní alternativou je skořice. Někteří zahradníci tvrdí, že kořenový hormon není pro úspěch při klonování muškáty nezbytný, ale dává novým rostlinám větší šance na úspěch. Ponořte spodní část stonku do kořenového stimulátoru a důkladně otřepejte jeho přebytek, příliš mnoho kořenového hormonu může mladou rostlinu poškodit.

S vlhkostí to není nutné přehánět, ale nenechejte řízky vyschnout

Vložte řízky do malého květináče, který je naplněn předem navlhčenou lehkou, sterilní zeminou. Zasypejte část stonku, která má na sobě kořenový hormon. Je zásadní, aby byla půda pro řízky vlhká, aby se zabránilo vadnutí. Během prvních několika týdnů vegetačního období zamlžujte své rostliny každý den, aby nevyschly. Nepoužívejte konev, silný proud by mohl narušit vývoj kořenů. Chraňte své řízky před odpařováním, můžete vytvořit miniskleník pomocí plastového sáčku. Pozor ale na hnilobu. Zhruba za čtyři týdny můžete přesadit do větších květináčů.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]