Zanesená trouba podává horší výkon. Čištění pomocí citronu trumfne i mnohé komerční prostředky

Fotografie: Depositphotos

Nemusíte praktikovat zrovna gurmánskou kuchyni, aby bylo potřeba věnovat pozornost troubě. Když ji důkladně vyčistíte, uvidíte, že hned bude lépe fungovat.

Připečené zbytky jídel, skvrny a mastnota v troubě nejsou problémem jenom z hlediska čistého domácího prostředí, ale výrazně také mohou snižovat životnost vaší trouby a zbytečně vám zvyšovat spotřebu energie. Čištění je tedy nutnost.

Proč je důležité, aby trouba byla čistá

Trouba představuje jeden ze základních spotřebičů v domácnosti. Opékání, zapékání, pečení, smažení, ale třeba i sušení v ní zanechává drobné nečistoty, které se postupně sčítají. Po čase je výsledkem špinavá trouba s odolnými skvrnami, plná mastnoty, jež se nikomu nechce čistit, jelikož to znamená jediné – drhnutí. A také krkolomné pozice kvůli špatně přístupnému vnitřku trouby.

Udržovat troubu v pořádku a čistotě je přitom ale velmi důležité. Nejde jen o to, že čistá vypadá lépe, ale také pak může podávat lepší výkony. Zanesená trouba totiž nemusí rovnoměrně péct, rovněž také může znehodnocovat jídlo pachutí spáleniny nebo pachem předchozího jídla, které se v ní připravovalo. Nebezpečný je i tuk, jenž může do vzduchu uvolňovat škodlivé plyny.

Čistá digestoř i svědomí: Se špinavými filtry si hravě poradí například směs octu a vody

I přírodní přípravky zvládnout důkladné čištění

Čištění zanesené trouby je možné i bez drahých a především chemických přípravků. Je ale potřeba mít na paměti, že čím déle se troubě nevěnovala odpovídající péče, tím hůře se přírodním čistidlům bude v jejich námaze dařit. A to do té míry, že bude postup nutné třeba i zopakovat. Nicméně nyní si představme konkrétní možnosti. V prvé řadě byste měli vyzkoušet čištění za pomoci páry. Na této bázi funguje i funkce ECO Clean, jíž některé trouby disponují.

čistá trouba
Fotografie: Pexels

Pokud ho vaše trouba nemá, vložte do ní hrnec nebo zapékací misku s vodou a do ní vymačkejte šťávu z jednoho citronu. Pokud nemáte citron, můžete ho nahradit dvěma vrchovatými lžícemi soli. Při teplotě asi 160 stupňů vodu nechte půl hodiny vypařovat a poté špínu setřete hadříkem. Pokud nečistoty odolávají, smíchejte kypřicí prášek nebo jedlou sodu s trochou teplé vody a vytvořte pastu. Tu aplikujte na skvrny a nechte ji působit alespoň 4 hodiny.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]