Čistá digestoř i svědomí: Se špinavými filtry si hravě poradí například směs octu a vody

Fotografie: Stigfinnare / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Každodenní kulinářská výzva zanechává stopu na vaší digestoři? Nezoufejte – objevte jednoduché a účinné způsoby, jak digestoř rychle zbavit mastnoty a nečistot.

Kuchyňská digestoř – nenápadný hrdina vaší kuchyně, který se postará nejen o vzhled, ale i čistý vzduch během vaření. Jak ale udržet tohoto praktického pomocníka v dokonalém stavu? Nejspolehlivější cesta vede přes pravidelné čištění. Nebojte se, není to vůbec složité a s několika chytrými triky to zvládnete bez stresu.

Jak a proč čistit digestoř?

Zapomeňte na odkládání čištění digestoře na neurčito. Pravidelnost je klíčem k dlouhé životnosti a dokonalému výkonu. Vaření za sebou zanechává tukové výpary, které se usazují na povrchu digestoře. Ideálně čistěte digestoř alespoň jednou týdně, zejména pokud vaříte často.

Před každým čištěním se ujistěte, že je digestoř vypnutá a odpojená od elektrické sítě. To je důležité pro vaši bezpečnost. Začněte tím, že opatrně otřete povrch digestoře vlhkým hadříkem. Věnujte pozornost také krytu, který zachytává často zapáchající nečistoty. Filtry jsou srdcem každé digestoře. Vyjměte je podle návodu ke své digestoři a namočte je. Existuje několik způsobů, jak je vyčistit:

  • Octová voda: Smíchejte vodu s octem v poměru 1 : 1 a nechte filtry namočené několik hodin. Poté je opláchněte pod tekoucí vodou a nechte je usušit.
  • Soda a voda: Vytvořte pastu ze sody a vody (poměr 1 : 1), naneste ji na filtry a nechte působit. Poté je opláchněte a osušte.
  • Přípravek na mytí nádobí: Smíchejte ho s vodou podle návodu na obalu a nechte filtry namočené. Poté je opláchněte a usušte.

Maličký přemožitel mastných pánví i hrnců: Aspirin si spolehlivě poradí se špínou i připáleninami

jedlá soda
Fotografie: Freepik

Nezapomeňte na vnitřek

Pokud jde o vnitřek digestoře, můžete ho vyčistit octem a vodou. Vytvořte směs ve stejném poměru a naneste ji na nečistoty. Pokud má vaše digestoř mřížky, nechte je rovněž namočit v roztoku vody a octa, poté je důkladně vydrhněte a usušte. Po čištění je důležité vše pečlivě opláchnout čistou vodou a následně vysušit. Tak zamezíte usazování zbytků čisticích prostředků.

Zdroj: Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]