Vnitřní zahradnictví jsou jedinečná v tom, že v nich můžete nakupovat po celý rok bez ohledu na počasí. Úrodnost je ale spojena s tím, že potřebují ale speciální podmínky pro to, aby se v nich rostlinám dařilo.
Překážky, které mohou nastat ve vnitřním zahradnictví
Vnitřní zahradnictví musejí osvětlovat rostliny umělým osvětlením, a navíc jim nemohou zaručit přirozenou vláhu. Musejí regulovat vytápění a s tím souvisí také nedostatečná vlhkost rostlin. Největším problémem je úrodnost půdy, protože půda uvnitř prostor nemůže dostávat přirozené živiny, například z kompostů nebo travních odřezků a listů. To způsobuje, že jsou rostliny náchylnější k napadení škůdci.
Někteří zahradníci v dobře víře, že rostlinám pomohou, ale mohou nadměrně hnojit a to rostlinám naopak velmi škodí. Není to zdravé ani pro půdu, ani pro květiny, protože tím se dává ještě větší volnost pro škůdce.
Pro takové případy zahradnictví je pomocí křemelina
Jako záchrana se jeví křemelina. Dozvíte se, jaké má výhody pro pěstování uvnitř a jak ji implementovat. Křemelina je druh měkké horniny, která se snadno drob na jemný písek. Je vyroben ze zbytků rozsivek, vodních organismů a oxidu křemičitého. Rozsivky se hromadily v jezerech, potocích nebo oceánech po staletí. Vytvářely tak ložiska oxidu křemičitého, která byla poté vytěžena.
Křemelina je univerzální materiál, který může sloužit víceúčelově. Používal se v různých materiálech od kovů až po stelivo pro kočky. Stále se využívá k zabíjení škůdců, jako jsou klíšťata, pavouci nebo blechy.
Jaké je její využití v zahrádkářství?
Křemelina se používá především jako přírodní přísada do půdy v květináčích. Proč je vlastně křemelina do vnitřních zahradnictví potřeba? Hlavní složkou je křemík, který patří mezi nejhojnější půdní materiál, přispívá hlavně k:
- Silnému růstu rostlin
- Rozvoji zdravé kořenové sítě rostlin
- Osvěžuje listy
Křemík také zabraňuje zahradním škůdcům. Křemelinu mohou zahradníci použít také proti houbám, mravencům, červům nebo slimákům. Také roztoči proti křemelině budou krátcí.
Mezi největší výhody křemeliny patří deodorační účinek. Přidáním tohoto materiálů do půdy zajistíte odstranění pachu z rostlin. Rostliny také mohou z křemeliny těžit dlouhodobě, protože zůstává v půdě a nerozkládá se.
Křemelinu můžete normálně zakoupit v zahrádkářských potřebách nebo online. Nejdůležitější je koukat, jestli je produkt ekologický, protože s obsahem chemikálií svým rostlinám můžete místo pomoci naopak uškodit.
Aplikovat křemelinu můžete dvě způsoby: za sucha a za mokra. Suchá metoda vám může podráždit nos nebo ústa, proto je důležité nosit masku a také rukavice. Křemelinou posypte půdu pomocí plastové odměrky, poté mírně zeminu promíchejte. Zajistíte tím, že se křemelina usadí pod horní vrstvou půdy. Mokrá varianta znamená, že smícháte čtyři lžíce křemeliny se 4,5 litry vody. Směs naneste na určené oblasti.