Češi mají životní příležitost: Stát nabízí astronomické částky na povinnou výměnu starého kotle

Výměna starého kotle vás tentokrát nemine
Fotografie: Pixabay

Výměna starého kotle za ekologický zdroj tepla musí být provedena do konce letošních prázdnin. A to už nezbývá moc času.

Jestliže se vás tato situace týká, vrhněte se do ní co nejdříve. Od podzimu by vás už mohly čekat vysoké pokuty. A naopak. Když stihnete do konce srpna požádat o dotaci, můžete ji na výměnu starého kotle za nový získat. Jestli nestihnete požádat v daném termínu, máte smůlu – koncem prázdnin dotace na výměnu starých kotlů za vytápění bez emisí z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) končí. V České republice existuje více programů, z nichž jsou poskytovány dotace na výměnu starých neekologických kotlů za nové zdroje tepla. NZÚ je pouze jedním z nich.

Dotace na nové kotle v srpnu končí

Kromě NZÚ ještě běží i program Kotlíkové dotace, které mohou využívat domácnosti s nižšími příjmy. Stát tak nabízí finanční příspěvek na výměnu kotlů, které nesplňují požadované emisní třídy 3, 4 a 5. Od září 2024 musí mít totiž všechny domácnosti moderní systémy vytápění, jako jsou kupříkladu kotle na biomasu či tepelná čerpadla. Dotace mohou pokrývat jak nákup nového kotle, tak i související stavební práce a instalace. Zákaz starých kotlů na pevná paliva je součástí úsilí o snížení znečištění ovzduší a podpory udržitelnějších zdrojů energie, píše web NováZelenáÚsporám.

Kdo tedy chce vyměnit zakázaný kotel a náklady s tím spojené zmírnit dotací od státu, musí o ni požádat do konce srpna. Pak už nedostane nikdo ani korunu, uvádí web HypoIndex. Čas běží rychle a do září jsou tu pouhé čtyři měsíce. Z toho jsou dva prázdninové, kdy bude obtížnější řešit výměnu kotle – řemeslníci budou na dovolené, stejně tak firmy budou mít nějaký čas volno. A i vy vyrazíte někam s dětmi na prázdniny. Takže vám vlastně zbývá květen a červen k tomu, abyste vše promysleli a pozvali odborníky, kteří vám doporučí typ vytápění vhodný pro váš dům.

Starý kotel je minulostí, výměnu nařizuje zákon

Majitelé nevyhovujících kotlů v Česku zuří. Za používání těchto modelů bude brzy hrozit vysoká pokuta

Žádost o dotaci podejte co nejdříve

A tak ještě stačíte podat do 31. srpna žádost o dotaci z NZÚ a do 30. srpna z projektu Kotlíkové dotace. Pak tyto programy definitivně skončí. Pro domácnosti to dobrá zpráva není. Majitele nemovitostí to může odradit od kvalitních, ekologických a dlouhodobě udržitelných zdrojů vytápění. A stane se to, že zvolí rychlou a ekonomickou, ale méně ekologickou cestu. A o tu mělo jít především. Na BydlímeÚtulně jsme také psali o tom, že stát poskytuje dotace na fotovoltaiku pro ohřev vody pro seniory a domácnosti s nízkými příjmy.

Ekologické vytápění peletkami
Fotografie: Pixabay

Pro ty domácnosti, které chtějí instalovat tepelné čerpadlo, je tu ohledně dotace určité řešení. Při podávání žádosti totiž není nutné mít vybraný konkrétní typ tepelného čerpadla, ba ani nemusíte znát jeho cenu. Na instalaci a vyčerpání dotace vám totiž stát dává další dva roky. Takže jestli domácnost dokáže překlenout období mezi vyřazením starého kotle a instalací nového čerpadla zimu nebo dvě alternativním způsobem vytápění – příkladně krbovými kamny – o peníze ani tepelný komfort nepřijde.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*