Žádná kuchyň není malá. Při jejím zařizování je ale nutné dodržet několik důležitých zásad

Fotografie: Freepik

S malou kuchyní přichází také bádání, jak dát vše dohromady, aby to fungovalo a zároveň mělo styl. Dnešní tipy vám s tím pomohou.

Každý asi ví, jaký je základ pro každou funkční kuchyň. Bez dřezu, trouby, lednice a kuchyňské linky to nemá šanci fungovat. Ale co ty ostatní věci? Pokud máte v kuchyni malý prostor, tak se musíte hodně rozmýšlet, co konkrétně si můžete pořídit a co už je zbytečnost. Není to jen o tom tam všechny věci nacpat. Kuchyně je místo, kde každý obyvatel vašeho domu stráví alespoň kousek dne. Tudíž je důležité, aby taky nějak vypadala a abyste se tam cítili dobře. Je potřeba mít rovnováhu mezi logikou a citem.

Co je pro malou kuchyň nejdůležitější?

Potřeby každého člověka se mohou lišit. Zatímco někdo se neobejde bez pečení, jiný člověk si vystačí s mikrovlnnou troubou a sporákem. Výše jsme si už vyjmenovali, bez čeho se kuchyň prostě neobejde, ale pokud je navíc malá, tak si k tomu přičtěte i úložný prostor. Musíte mít místo, kde si odložíte příbory, talíře či sklenice. Vše ostatní jsou věci navíc, ale úložné prostory nikdy. Musíte si totiž uvědomit, že cokoliv, co nebude schované a zůstane to na lince, bude vaši místnost uměle zmenšovat. Při větším množství viditelně umístěných věcí hrozí, že kuchyň nebude působit uklizeně.

Fotografie: Phxere

Bez čeho se naopak obejdete?

Pokud máte již zabudovaný dřez s odkapávačem a bydlíte jen ve dvou, tak první věc, kterou rozhodně nepotřebujete, je myčka na nádobí. Další věc, která nebude úplně potřeba, je rychlovarná konvice. Nebo alespoň ta velká, která musí neustále ležet na lince. Pokud víte, že bez konvice to prostě nepůjde, zvolte raději cestovní, kterou můžete kdykoliv dle potřeby schovat, a tak vám nebude zavázet.

Jak využít každý centimetr

Výhodou pro vás bude, jestliže se rozhodnete pro koše, které jsou již umístěny v lince. Volně stojící koše sice jsou prostornější, ale zabírají více místa a upoutávají pozornost. Takto možná budete častěji vyhazovat odpadky, ale pro celkový dojem místnosti to udělá hodně. Vlastně vše, co můžete nechat vestavět, určitě vestavět nechte, například lednici či troubu. Pořízením různých úložných boxů a poliček do skříněk zajistí, že ušetříte vnitřní prostor a navíc si usnadníte hledání věcí.

Fotografie: Depositphotos

Poslední tipy na závěr

Jestliže jste přišli do již hotové kuchyně a zjišťujete, co kam dát, rozhodně využijte makety. Naskládejte krabice tam, kde si představujete jídelní stůl, židle a další nábytek. Díky tomu zjistíte, jestli máte něco přesunout nebo je vše v pořádku a dá se dobře procházet. Nahrazení klasických dveří za posuvné jsou také skvělým tipem. Také osvětlení hraje důležitou roli a pokud můžete, tak skříňky s úložným prostorem vymalujte do světlých barev, zvětší to opticky prostor.

Zdroj: Redakce

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]