Zanesená žehlička jako nová. Účinný způsob, díky kterému ji skutečně vyčistíte za pár minut a bez námahy

Fotografie: Freepik

Po čase musí být žehlička, stejně jako všechny domácí spotřebiče, očištěna od nahromaděných nečistot. Hromadí se na ní prach a vevnitř se zase může objevit plíseň a vodní kámen. Žehličky jsou v čištění často přehlížené, ale pokud jim chcete zajistit dlouhou životnost, je nutné se o ně náležitě starat.

Nepodceňujte správnou údržbu

Podle pokynů k použití by měla být do žehličky používaná výhradně destilovaná voda. Pokud ale uživatel tato doporučení ignoruje a používá běžnou vodu z vodovodu, přirozeně se uvnitř utvoří nežádoucí usazeniny ve formě vodního kamene. Ty se projevují tak, že při žehlení začne žehlička zanechávat na oblečení špinavé stopy nebo z ní začne vytékat hnědá tekutina. Jedná se o důležitý signál, že je něco špatně a žehličku bude nutné vyčistit zevnitř.

Nejčastější problém – vodní kámen

Jak často je potřeba žehličku odvápnit, záleží zejména na stupni tvrdosti vody. Platí ale, že čím je voda tvrdší, tím častěji se nečistoty v žehličce usazují. Pravidelnou údržbou zajistíte žehličce nejvyšší výkon a prodlužujete její životnost. Novější typy žehliček již obsahují funkce AntiCalc (odstraňovač vodního kamene), pokud ale tuto funkci vaše žehlička nezahrnuje (musí na sobě mít tlačítko), nezoufejte, jsou jiné způsoby řešení.

Voda s octem

Smíchejte tyto dvě složky v poměru 1: 1 a nalijte je do žehličky. Samotná žehlička musí být ve svislé poloze. Zapněte ji, počkejte až se rozehřeje a ponechte 10 minut stát. Během této doby se žehlička několikrát zapne a vypne.

Fotografie: Pixabay

Nenechte se tím vyvést z míry, je to běžné. Poté přeneste žehličku nad umyvadlo a začněte uvolňovat páru. Přitom mějte otevřená okna, aby pára mohla ven. Poté co vyjde ven znečištěná voda i pára, můžete žehličku otřít ubrouskem.

Voda s kyselinou citronovou

Budete potřebovat balíček kyseliny citronové a 200 ml teplé vody. Zřeďte kyselinu citrónovou ve vodě a postupujte stejně jako s octem. Také můžete dovnitř tekutinu jen nalít a nechat asi 5 minut působit.

Fotografie: Pixabay

Poté směs vylijte a nechte žehličku vyschnout. Pokud máte pocit, že jsou zanesené i odpařovací otvory, vezměte vatovou tyčinku a zkuste je opatrně pročistit.

Čištění z vnějšku

Vnější povrch žehličky byste také měli udržovat v čistotě. Pomůže vám k tomu hadřík namočený do směsi vody a octa, jímž otřete všechny otvory v kovové části. Pokud na žehlicí ploše najdete připálený kus látky nebo potisku, použijte zubní pastu na hadříku a krouživými pohyby jej vyčistěte. Na závěr žehličku přetřete vlhkým hadříkem.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]