Pokud z pračky cítíte zápach, nemáte ani tušení, jak trpí vaše prádlo. Zbavte se ho pomocí této finty

Fotografie: Freepik

Zápach z pračky je častým problémem, který může být způsoben hromaděním nečistot, plísněmi či bakteriemi v těžko dostupných místech.

Částečně ucpaný odtok může způsobit, že nějaké množství vody zůstává v pračce, a stojatá voda vždy začne postupně zapáchat. Většinou se v ní vytvářejí právě bakterie či plísně. Bakterie se budou množit a vydávat zápach podobný splaškům. Dalším důvodem zápachu může být špinavý filtr, uvádí web Glavred.

Proč pračka zapáchá

Za gumovým těsněním nebo ve štěrbinách pračky se usazují různé látky, které tam zbývají po textilu. Jsou to třeba oděvní vlákna, tělové oleje, krémy a mléka, zbytky mýdla i pracích prášků, usazeniny z tvrdé vody. Společně vytvářejí hmotu, která se usazuje a začne vydávat kyselý či zatuchlý zápach. Pak se může snadno stát, že i vaše vyprané textilie budou zapáchat. Proto je nutné učinit opatření k odstranění nečistot a dalších příčin zápachu.

Kdo chce mít pračku bez nepříjemných zapáchajících částic, měl by spotřebič pravidelně sledovat při praní, jestli některé kroky programu nevynechává. A hlavně pračku pravidelně čistit. A to samozřejmě včetně gumového těsnění a filtrů. Pro hloubkové čištění lze použít bílý ocet nebo jedlou sodu (nebo obě ingredience najednou), které jsou účinnými prostředky proti nečistotám a zápachu. Při čištění je vhodné nastavit pračku na nejvyšší teplotu a spustit nejdelší cyklus bez prádla. To pomůže odstranit usazeniny a zbytky pracích prostředků.

Záchodová mísa se díky této domácí směsi vyčistí doslova sama. Tento trik vám zabere pouhé 3 minuty

Prevencí proti zápachu je také občasné praní na vyšší teploty (ručníky a utěrky, povlečení aj.), které zabrání množení bakterií a plísní. Pokud se problém se zápachem opakuje, je vhodné zvážit výměnu pracích prostředků. Některé pračky disponují i speciálním čisticím programem, píše web TheSpruce.

Jak zápachu předcházet

Po vyprání většina z vás pračku zavře. Buben i vnitřek pračky zůstal vlhký, a to může být první krok k zápachu. Proto – kdo může – nechá pračku po použití alespoň několik hodin otevřenou. Tedy její dvířka. U praček, které se plní seshora, by to neměl být problém, neboť otevřená dvířka v podstatě ničemu a nikomu nepřekáží. A pokud byste nechávali tento typ pračky otevřený trvale, pořiďte si přes otevřený prostor kus záclonky, aby vám do pračky nepadaly drobné předměty. Takto si zajistíte, že pračka vždy dobře vyschne.

U praček, do nichž vkládáte textil předními dvířky, možná nebudete moci nechat dvířka dokořán, neboť budou překážet v prostoru. Ale pootevřená je určitě ponechat můžete. Zamezíte tak teplému a vlhkému prostředí, které umožňuje množení bakterií a plísní. Závěr: pračka by měla mít v čase, kdy nepere, otevřená dvířka.

  • V bubnu neskladujte špinavé oblečení, na to používejte koš na znečištěný textil.
  • Po vyprání otírejte těsnící gumu pračky.
  • Vyprané prádlo z pračky vyjměte bezprostředně po ukončení pracího cyklu. Necháte-li je tam přes noc, rovněž vytváříte podmínky pro tvorbu bakterií a plísní.

Na BydlímeÚtulně jsme také napsali, jak máte postupovat, abyste při praní ušetřili co nejvíce peněz.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*