Bojujte proti zápachu z koupelny efektivně a zjistěte, co jej může způsobovat

Fotografie: Freepik

Ačkoli je koupelna symbolem hygieny a čistoty, stává se, že moc hezky zrovna nevoní. Na vině může být odpad, nadměrná vlhkost, ručníky a další resty. Když pomineme úklid a nevysypaný odpadkový koš, může za zatuchlý vzduch v koupelně většinou vlhkost.

Stává se tak především v hůře větratelných koupelnách. Napomáhají tomu: sušení prádla v koupelně, mokré (zatuchlé) ručníky, koš na špinavé prádlo a dlouhé horké sprchy a koupele.

Ve vlhkém prostředí se daří bakteriím a plísním, které jsou zodpovědné za zmiňovaný zápach. Boj s nimi se vyplatí nejen proto, že hezky nevoní, ale navíc i škodí zdraví. Důležité je takovou koupelnu několikrát za den větrat, ideálně nechat stále otevřené dveře a investovat do odvlhčovače a kvalitní ventilace. Doporučují se také kratší sprchy o nižší teplotě. Po každém použití koupelny ji důkladně vyvětrejte a zbavte všeho, co by mohlo způsobovat vlhkost. Prádlo sušte jinde.

Odpady

Pravidelně čistěte odpady ve vaně i umývadle. Stačí nasypat jedlou sodu, prolít octem, nechat 20 minut působit a spláchnout proudem vody.

Koš s prádlem

Pokud je to možné, umístěte koš s prádlem jinde. V oděvech se může udržovat vlhkost, navíc ne vždy špinavé prádlo voní. Bývá propocené, mokré a zapáchá. Než vyhodíte propocené tričko do koše s prádlem, nechte jej uschnout. Koš s prádlem umístěte někde, kde cirkuluje vzduch.

Fotografie: Freepik

Mokré ručníky

Ručníky dávejte po použití vysušit mimo koupelnu, pokud není jiná možnost, zapněte ventilátor a otevřete dveře koupelny. Některé ručníky bývají z materiálů, který hůř usychá a právě mokré ručníky mohou zvyšovat vlhkost v koupelně a způsobit zatuchlý zápach.

Fotografie: Getty Images

Odpadkový koš

Pravidelně v koupelně uklízejte. To znamená denně. K úklidu nepatří jen mytí vany, sprchového koutu, umývadla, toalety, ale i vytírání a pravidelná výměna sáčku do koše.

Koupelnová předložka

I ta může být zdrojem nepříjemného zápachu. Zvlášť, necháte-li ji mokrou ležet na podlaze. Nechte ji vysušit mimo koupelnu a samozřejmě ji pravidelně vyperte/umyjte – podle toho o jaký materiál jde.

Pračka

Nepříjemný odér může vycházet rovněž z pračky. Také o ní je nutné se pečlivě starat. To znamená pravidelně čistit a větrat. Po praní vždy vytřít vnitřek suchým hadrem.