Vyčistí rošt z trouby, gril i zašlé příbory: Obyčejné brambory pomohou navrátit původní lesk

Fotografie: Depositphotos

Vyčistit rošt trouby nebo grilu můžete poměrně snadno hned několika přírodními způsoby. Možná by vás nenapadlo, že je to možné i s pomocí brambory.

Už jste někdy slyšeli, že brambory nemusí sloužit jen k jídlu a k výrobě škrobu a lihu? A přece je to tak. Důmyslné hlavy přišly na to, že brambory vám mohou posloužit i při odstraňování mastných nečistot. A to především z roštu v troubě. Jak vypadá trouba po přípravě pokrmů, zejména těch masitých, si umíte představit všichni – rozstříknutá masová šťáva s omastkem po celém vnitřním prostoru, na dvířkách i roštu, připečené kousky a další katastrofy.

Jak vyčistit rošt trouby nebo grilu

Kdybyste troubu nevyčistili, při příštím pečení nečistot přibude, a navíc se budou připalovat. Což s sebou nese zápach a pravděpodobně i tvorbu karcinogenních látek. Syrové brambory plné škrobu mají odmašťovací schopnosti, a tak se mohou stát vaším dobrým spojencem při úklidových pracích.

Rošty z trouby nejprve očistěte nahrubo, doporučuje web RecettesPlat. Smíchejte olivový olej s troškou bílého vinného octa a rošty v troubě vydatně potřete a posypte solí. Nechte působit. Zatímco se část nečistot bude z roštů uvolňovat, položte si na stůl igelit a přes něj třeba noviny. Anebo starý hadr. Pak rošty, z nichž části nečistot již opadaly, uložte na připravenou plochu. Vezměte překrojenou bramboru a řeznou plochou rošty čistěte. Následně umyjte běžným mycím prostředkem a rošty by měly být opět jako nové.

Anebo zkuste tohle: nastrouhejte syrovou bramboru na jemno, přidejte sůl, ocet a olej; promíchejte a naneste na rošty tak, aby k nim směs dobře přilnula. Nakonec ještě půlkou syrové brambory „přeleštěte“, radí na webu TheKitchn.

Na dvířkách trouby je tlačítko, které usnadní čištění. Lze se tak dostat na těžko přístupná místa

Brambory vyčistí kovové předměty

Pomocí brambor nemusíte čistit jen troubu nebo rošty. I starým zašlým pánvím, hrncům nebo venkovnímu grilu můžete vrátit původní vzhled. Schopnost odmašťovat, zbavovat kovové předměty oxidace a oživit vzhled – to všechno brambory dokáží. Může jít třeba o ocelovou vodovodní baterii či stříbrné nebo měděné příbory.

Vyčistit kov můžete pomocí syrových i vařených brambor
Fotografie: Pixabay

Zašlé a zoxidované kovové nádobí: uvařte hrnec brambor, vodu z nich vylijte do jiné nádoby a nechte ji vystydnout. Případně máte-li větší množství okrájených slupek z brambor, uvařte ty; postačí to. Pak do tohoto škrobového vývaru ponořte příbory, rezavé nůžky a nože či další kovové předměty, o nichž jste přesvědčeni, že by se měly zase lesknout. Nakonec opláchněte čistou vodou a vyleštěte flanelovým hadříkem. Na webu BydlímeÚtulně jsme také psali i o jiných metodách přírodního čištění. Troubu a rošt můžete vyčistit díky přípravku z jedlé sody.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*