Možná se to zdá zvláštní, ale sirky v květináči mohou vašim rostlinám pomoci. A to obzvlášť, pokud jsou v opravdu špatném stavu.
V éře používání automatických zapalovačů jsou tradiční zápalky odsouvány do pozadí. Vyplatí se však koupit pár balení a ponechat si je pro jistotu doma, a to pro jejich neobvyklé vlastnosti. Nenápadné sirky se budou hodit nejen k zapálení plynového sporáku nebo grilování, ale stanou se i spojenci při péči o květiny. Jejich červené hlavy totiž obsahují tajemství, které znají možná jen zkušení zahradníci. A toto tajemství se bude hodit i vám.
Varovné signály květin
Málokdo si dokáže představit pokoje bez květin umístěných na okenních parapetech nebo nábytku. Rozmanitost druhů vám umožní vychutnat si jejich krásu s jedinečnými tvary a barvami. Většina lidí je pěstuje především pro vizuální efekt a krásnou vůni. Některé druhy mají také pozitivní vliv na správné fungování lidského těla. Vzhledem k velkému množství květů je ale nutné dodržovat řádnou péči. Ne vždy je na to však čas nebo chuť a péče se omezuje jen na zajištění přiměřeného slunečního záření a občasnou zálivku.
Dobře udržované rostliny přispívají k rychlejšímu čištění vzduchu a zvýšené produkci kyslíku. Když rostlinám dojdou základní živiny, vysílají signály. Ne vždy si jich ale dokážete hned všimnout. Nejčastěji se projevují žloutnutím listů, opadáváním a vadnutím květů nebo přítomností tmavých skvrn. Přestože po zpozorování problému často směřujete své kroky především do zahradnických prodejen pro postřik nebo speciální hnojivo, vyplatí se začít s domácím lékem. Jedním z nich je právě použití zápalek.
Kdy použít zápalky ve prospěch květin?
Pokud chcete zlepšit špatný stav hrnkových rostlin, vyplatí se sáhnout po zápalkách. Tento užitečný trik pomůže i v případě, že nejste schopni přesně diagnostikovat problém s květinou. Výživu rostlině dodáte tím, že do substrátu vložíte pár sirek. Důležité je umístit sirky hlavami dolů. Jejich celkový počet závisí na velikosti květináče, nejlepší je však umístit je přibližně pět centimetrů od sebe. Poté je potřeba rostlinu důkladně zalít. Sirky asi po dvou dnech vyjměte.
Hlavičky zápalek obsahují síru, která působí jako odstrašující prostředek proti škůdcům. Obvykle shánějí potravu právě na rostlinách v květináčích, čímž je přivádějí do špatného stavu. Díky svým dezinfekčním vlastnostem pomáhá v boji proti některým houbovým chorobám a posiluje celkovou imunitu květin. Je to mnohem méně invazivní metoda než silné chemické přípravky na ochranu rostlin. Síra také podporuje proces fotosyntézy a absorpci dusíku.
Zdroj: Porady Interia