Díky inovativní metodě vybělíte nejen ručníky, ale i léta zašlé kuchyňské utěrky, které byste jinak vyhodili

Fotografie: Depositphotos

Přečtěte si tipy, jak obnovit bělost starších textilií. S jejich znalostí se již nebudete muset stydět za zašlé ručníky ani kuchyňské utěrky.

Bělení prádla, potažmo ručníků a utěrek, je často diskutované téma, na něž má každý svůj názor. Návodů na to, jak zaručeně obnovit bělost té které textilie, je nespočet. Přečtěte si ty, které vám ale opravdu pomohou. Abyste jednotlivé textilie účinně vybělili, je důležité myslet na to, že každý materiál má svá specifika, a tudíž i svůj specifický postup bělení. Pokud jste dosud všechny textilie bělili stejným způsobem, možná byste to chtěli zkusit jinak.

Načechrané a sněhobílé ručníky snadno a rychle

Téměř každá domácnost má v zásobě několik kusů bílých ručníků, avšak většina z nich již není bílá, ale při nejlepším našedlá či slonovinová. Pokud ovšem do horké vody přimícháte kyselinu citronovou v poměru 3 díly kyseliny citronové ku 7 dílům vody, získáte lázeň, která vaše ručníky promění k nepoznání. Ručníky do ní vložte navečer a nechte lázeň působit ideálně přes noc. Druhý den ráno ručníky vyperte v pračce s tím, že přímo do bubnu přidáte 2 lžíce kyseliny citronové.

Fotografie: Freepik

Běloskvoucí a měkké ručníky získáte i při použití o něco šetrnějších metod. Vyzkoušet můžete 12% ocet, kdy jeden šálek octu nalijete do patřičného množství vody a ručníky do této lázně namočíte na alespoň několik hodin. Po vyndání je opět vyperete v pračce. Stejně dobře by měla fungovat teplá voda s citronem (nakrájený citron přidáte do vody, kterou přivedete k varu), nebo s aspirinem (díky kyselině acetylsalicylové odstraňují ve vodě rozpuštěné tablety žluté skvrny i šedý nádech).

Kuchyňské utěrky budou jako nové

Toužíte-li obnovit zašlou slávu svých kuchyňských utěrek, vyzkoušejte následující směs. Budete potřebovat 2 lžíce slunečnicového oleje, 1 lžíci jedlé sody, 100 gramů pracího prášku, 2 čajové lžičky soli a 3 litry vroucí vody. Všechny ingredience smíchejte ve vařící vodě, kterou následně odstavte. Poté do hrnce vhoďte ty utěrky, které chcete vybělit. (Samozřejmě volte odpovídající množství, do středního hrnce vložte maximálně tři utěrky.)

Fotografie: iStock

Utěrky v hrnci „promíchejte“ a celou směs přiveďte k varu. Lehce probublávat byste je měli nechat asi pět minut. Až uběhne požadovaný čas, utěrky vyndejte a nechte je vychladnout. Poté je vložte do pračky a vyperte je na běžný program za použití standardního pracího prostředku. Po vyprání budete příjemně překvapeni zářivou bělostí dříve zašlých utěrek.

Zdroj: Goodhousekeeping

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]