Efektivní způsoby bělení zažloutlého plastu. Vraťte původní lesk nejen parapetu u okna

Fotografie: Freepik

Výrobky z plastu jsou oblíbené po celém světě. Snadno se udržují, jsou levné, můžeme je mýt v myčce. Mají navíc dlouhou životnost a jsou příjemné na dotek. Jak je snadno vybělit, pokud už je máte delší dobu?

Výhodou plastových boxů a dalších výrobků je změna barevného odstínu. Během let a postupem času získají nažloutlou barvu. Je tu ale možnost znovu plast vybělit a obnovit jeho původního podobu.

Většina plastových výrobků je vyrobena z PVC

Tento druh plastu je velmi oblíbený, používá se na profily oken a dveří, jako prvky kuchyňského nábytku nebo opláštění domácích spotřebičů. Bílá barva je zavedení barvicího pigmentu do složení plastů. Jedním z důvodů, proč se plast zbarvuje do žluta je fakt, že je vyroben z nekvalitního složení. Dalšími faktory jsou:

  • Solární radiace
  • Vrstevní potu
  • Vystavení organickým tukům a kyselinám
  • Znečištění domácnosti

Poradit si můžete pomocí několika způsobů čištění. Zkusit můžete mechanický způsob, kdy se povrchová vrstva odstraní abrazivním materiálem. Provede se leštění a metoda je vhodná pro sekundární produkty, které jsou matné, bez lesku.

Použít můžete také bílou barvu a aerosolových plechovkách. Metoda je dobrá pro odstranění povrchových usazenin. Zkusit můžete přípravky v suché nebo tekuté formě.

Je několik možností, jak umýt plastové nádoby

Pomoci mohou prostředky na mytí nádobí. Mýdlem na prádlo se také zbavíte nečistot na plastových nádobách. Používají se i ubrousky, které jsou namočené ve speciální směsi – používají se například k čištění počítačů. Další možností je ocet, směs pracího prášku a sody nebo alkohol. Ten se používá hlavně na odmašťování.

Chemické bělení je založena na chemických reakcích samotného polymeru s použitou látkou. V tomto případě použijte aceton, sloučeniny pro bělení chlóru nebo peroxid vodíku, kdy k odstranění žluté barvy dochází v důsledku oxidačních reakcí. Aceton ale nejde použít na všechny typy plastů, proto nejdříve vyzkoušejte aceton na menším kousku znečištěné plochy. Aceton poté naneste na čistý hadřík a žlutá místa očistěte. Omyjte teplou vodou, a pokud žlutá barva nezmizela, můžete postup opakovat.

Zmíněný peroxid vodíku je přímo určený k čištění a bělení. Vždy s ním pracujte v rukavicích a podle pokynů na obale. Stejně jako aceton, i peroxid naneste na čistý hadřík a vyčistěte zažloutlá místa. Nakonec místa umyjte teplou vodou.

Proti žloutnutí můžete bojovat preventivními opatřeními

Vyhnout byste se měli kouření v místnosti, kde plasty uchováváte. Také ho nevystavujte přímému slunci, vnitřní části oken a parapetů můžete uzavřít roletami nebo závěsy. K čištění používejte jen výrobky určené přímo pro polymery. Zárukou dlouhé bělosti plastu je čistota v domácnosti.

U plastu ale nemůžete čekat, že se mu vrátí původní bílá barva. Přestříkat ho ale můžete bílou barvou ve spreji. Na plast rozhodně nepoužívejte drátěnky, a vyhněte se také houbičkám na nádobí. Nejlepší je čistý měkký hadřík.

Tyto metody a prostředky pro bělení můžete použít na mnoho plastových výrobků, jako jsou okna a jejich parapety. Ty totiž dostávají nejvíce zabrat, především od slunce. Pravidelně čištění mýdlem nebo saponáty určené na plasty prodlouží jejich životnost a radost budou dělat ještě mnoho let.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]