Zašlé okenní rámy budou opět jako nové. Domácí směsi vyčistí jakýkoliv povrch i těžko přístupná místa

Fotografie: Depositphotos

Mytí oken je činnost, kterou spíše nemáme rádi. Čas od času se však do ní pustit musíme. Poradíme vám, jak účinně umýt zašlé rámy bez námahy a s výrazným efektem.

Rámy oken postupem času a vlivem povětrnostních podmínek začínají ztrácet svůj původní vzhled. Usazuje se na nich špína a prach. I při pravidelném čištění může začít bílá barva žloutnou a na dřevěných rámech se zase dobře drží odolné nečistoty. Pusťte se do mytí rámů s přírodními domácími prostředky, které je perfektně vyčistí a vrátí jim i původní barvu.

Dřevěné rámy

Dřevěné rámy jsou velmi elegantní, přírodní materiály vypadají v interiéru vždy útulně. Zároveň jsou však náročnější na údržbu. Pro běžné čištění se u nich dobře osvědčilo jemné marseillské mýdlo. Ve dvou litrech vody rozpustíte mýdlové hobliny a k čištění použijte hadřík z mikrovlákna. Po umytí rámů je pak ještě jednou přejeďte čistou vodou.

Mýdlo krásně odstraní běžnou špínu, pokud však máte bílá okna a už se na nich objevilo zežloutnutí barvy, použijte na ně bílý ocet. Ten má bělicí účinky a pomůže rámu navrátit původní barvu. Zřeďte sklenici bílého octa ve dvou litrech vody. Pro ještě účinnější bělení přidejte do vody i lžíci jedlé sody. Na čištění použijte jemný kartáček a rám poté ještě omyjte čistou vodou.

Hliníkové rámy

Hliníkové rámy nejsou tak náročné na čištění jako ty dřevěné. I tady k bělení použijte jedlou sodu. Ta je přírodním odmašťovačem, odstraňuje zašlé skvrny a má bělicí účinky. Do misky nalijte horkou vodu a smíchejte v ní 4 lžíce jedlé sody. Výsledná pasta by měla být spíše vodová, příliš hrubá konzistence by mohla rám poškrábat. Naneste ji hadříkem a nechte působit, poté ji smyjte čistou vodou.

Fotografie: Pixabay

Dalším pomocníkem je opět bílý ocet, tentokrát v kombinaci s prostředkem na nádobí. Smíchejte půl malého šálku jaru a stejné množství octa v litru horké vody. Zamíchejte a naneste na rámy hadříkem z mikrovlákna. Nechte chvíli působit a pak vše otřete čistou vodou. Jar rámy velmi dobře odmastí a ocet jim dodá lesk.

Plastové rámy

Plastová okna jsou v dnešní době asi nejoblíbenější. Velice dobře se udržují. Jediný problém u těch bílých je žloutnutí. Na tyto zažloutlé skvrny smíchejte 400 ml vlažné vody, 4 lžíce octa a 2 lžíce jedlé sody. Hadříkem pak rámy vydrhněte. Skvrny nemusí jít dolů napoprvé, proto v případě potřeby postup ještě jednou zopakujte.

Okna se vyrábí z různých materiálů a na každý se pak hodí trochu jiný přípravek. Vždy si přečtěte pokyny od výrobce, než se do mytí rámů pustíte. Pokud pokyny nemáte a používáte nový čisticí prostředek, pro jistotu ho vždy otestujte na malém kousku rámu. Budete tak mít jistotu, že nedojde k poškození povrchu.

Zdroj: BobVila