Celý život používáte zásobník pračky úplně špatně. Většina lidí neví o klíčovém významu třetí přihrádky

Fotografie: Depositphotos

Přihrádky na prací přípravky jsou v pračce tři. Každá z nich má svůj konkrétní účel. Proto je nezaměňujte a prací prostředky i aviváž dejte tam, kam patří.

Zajisté vám neuniklo, že pračka má ve svém zásobníku na prací přípravky tři přihrádky. Každá z nich má svůj specifický účel a váže se k nim i prací program. Takže kdyby někoho náhodou napadlo, že si prášek nasype, kam chce, anebo nalije aviváž do libovolné přihrádky, ať si nemyslí, že bude spotřebič fungovat jako obvykle.

Značení jednotlivých přihrádek

Když dáte prací prostředek do otvoru určeného na aviváž, prádlo se vám rozhodně nevypere, ať nastavíte třeba ten nejlepší program, upozorňuje web InTheWash. Voda proteče přihrádkou určenou k hlavnímu praní, prášek nikde, takže prádlo bude sice mokré, ale špinavé. Navíc na něm budou stopy nerozpuštěného prášku, který se vyplaví do bubnu až při posledním máchání. To je totiž čas, kdy voda proteče přihrádkou na aviváž.

Otvory na prací přípravky jsou značeny I, II a hvězdička, případně 1, 2 či A, B a kvítek. První přihrádka je určena pro předpírku prádla. Znamená to, že se prádlo nejprve předepere ve vlažné vodě s malou dávkou prášku. Můžete sem ovšem přidat i odstraňovače skvrn či bělidlo. Zde je na místě upozornit, že zmíněné prostředky nejsou určeny na jemné prádlo a barevný textil. Jestliže je prádlo jen mírně znečistěné, není nutné předpírku používat.

Opravář praček prozradil překvapivý důvod, proč většině lidí zapáchá pračka. Takto se problému zbavíte

Teprve ve druhé fázi dojde na hlavní praní. Přípravek nasypete do otvoru, který je označen dvojkou. Zde se používá větší množství prášku, a všimněte si, že přihrádka je větší než dvě zbývající. Sem se také nalévá i tekutý prací prostředek. A je jasné, že třetí otvor slouží pro aviváž, případně tekutý škrob. Právě tudy proteče voda určená k poslednímu máchání prádla, uvádí web Tom‘sGuide.

Kdy který přípravek použít

Pokud používáte kapsle, měli byste je vkládat na spodní stranu bubnu a teprve na ně naložit prádlo. Poznámka: tekuté prací prostředky a prací gely se poměrně snadno rozpouštějí, a to i ve vlažné vodě. Proto jsou vhodné jak na krátké cykly, tak na jemné prádlo. Prášky se používají spíš na bavlnu a směsové tkaniny. Jsou rozpustné při vyšších teplotách a delším pracím cyklu.

Aby bylo vaše prádlo vyprané správně, nepřekračujte dávkování, které předepisuje výrobce. Textilie mohou zůstat špatně vymáchané, neboť množství vody není na vyšší množství přípravků dimenzováno. A prádlo se zbytky pracího přípravku může dráždit pokožku. Kromě toho se může přihrádka velkým množstvím prášku ucpat – stane se z něj jakýsi vlhký slepenec. Do bubnu se pak nedostane správné množství přípravku ani vody. Na BydlímeÚtulně jsme též napsali, jak eliminovat zápach z pračky.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*