Naši dědečkové do ovocných stromů vždy zatloukali rezavé hřebíky. Na tento geniální zvyk většina lidí zapomněla

Fotografie: Depositphotos

Hřebíky do stromu zatloukali naši předkové, neboť věřili, že ovocným stromům se tak dostane železo a podpoří lepší úrodu.

Napadlo by vás někdy zatloukat rezavý hřebík do ovocného stromu? A přece to spousta lidí dělá. Převzali to totiž od svých prarodičů, kteří tuto metodu často používali. A tak už jen zbývá ptát se PROČ? Zjistěte, k čemu to směřovalo a v čem měl být hřebík stromům prospěšný.

Lidová moudrost, či pouhá pověra?

Zvyklost zatloukání rezavého hřebíku do ovocného stromu má své kořeny v lidové moudrosti. Z té pramení pověra, že zlepšoval plodnost stromu. Tato praxe byla založena na předpokladu, že rezavějící železo z hřebíku může stromu dodat potřebné prvky; zejména právě železo, které by mohlo pomoci při tvorbě chlorofylu a zlepšit celkové zdraví stromu.

Nicméně moderní zahradnictví a vědecké poznatky naznačují, že tento zvyk může být spíše škodlivý než prospěšný. Mechanické poškození kůry a dřeva stromu může vést k infekci. Kromě toho rezavý hřebík neposkytuje železo v takové formě, jež by byla pro strom přijatelná nebo užitečná. Navíc oxid železitý, který je hlavní složkou rzi, není rozpustný ve vodě, a tudíž se nemůže dostat do cirkulačního systému stromu.

Z tohoto důvodu je důležité nechávat na zahradě lžičku s cukrem. Dělá to však jen hrstka lidí

Projevy nedostatku železa

Nedostatek železa se u stromů projevuje žloutnutím listů, takzvanou chlorózou. Pak se zhoršuje růst stromu i kvalita a množství plodů. Železo však musíte přidat dřevinám přijatelnou formou – to znamená hnojivem určeným pro ovocné dřeviny s přísadou některých stopových prvků, mezi nimiž železo patří k nejdůležitějším. Pokud se tedy domníváte, že vaše ovocné dřeviny trpí nedostatkem železa, zkontrolujte pH půdy. Jestliže je vysoké, zkuste je snížit – když je totiž pH půdy vyšší než 7, některé rostliny nedokáží železo z půdy absorbovat.

Zatloukání hřebíků do ovocných stromů dřevinám nijak neprospívá
Fotografie: Pixabay

Proč je tedy tato pověra mezi pěstiteli tak rozšířená? Pramení zřejmě z dob, kdy naši předkové zjistili, že koncem jara se projevy žloutnutí listů i jejich kadeřavosti zmírňují. A tento jev možná právě přisuzovali zatlučeným hřebíkům, uvádí web Twice. Netušili ještě, že později odborníci zjistí, že ke zlepšení listů dochází s počátkem léta spíš vlivem přírody.

Takže možná se radši místo zatloukání hřebíků do stromů zaměřte na správný řez stromů, dostatek vhodného hnojiva, dobrou půdu a dostatečnou zálivku. Tím vším podpoříte, jak zdravý růst stromů, tak i jejich plodnost a bohatou úrodu. Zarážením hřebíků do stromů byste vytvářeli rány, které by mohly umožnit přístup chorobám a škůdcům. Na webu OneJive ovšem zatloukání hřebíků do některých stromů doporučují. Pak je tedy na vás, abyste sami rozhodli, jak budete postupovat vy.

A věděli jste, že ovocné stromy můžete pěstovat i v interiéru? Před časem jsme o tom pro vás na BydlímeÚtulně rovněž napsali.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*