Zapáchající ručníky budou minulostí. Mezi příčiny patří i nadbytek pracího prášku a nízká teplota vody

Fotografie: Brandon.wiggins / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Zatuchlý zápach ručníků je problém, s nímž se může setkat kdokoli z vás. A dokonce ani po obyčejném vyprání nemusí zápach zmizet, chce to něco víc.

Zápach je varovné znamení, že je něco v nepořádku. Měli byste tedy podniknout okamžité kroky k nápravě. Po jednom utření rukou nikdo nechce ručník hned prát. Utírá-li si však do něj ruce celý den pětičlenná rodina, měli byste ho měnit každodenně. Někdy může totiž zápach ručníku pocházet nejen z vlhkosti, ale také už ze vzniku bakterií. Pokud nepoužíváte na každou jednotlivou koupel jinou osušku, měli byste tu použitou vždy nechat dobře proschnout.

Čím je zápach ručníků způsoben

  • Vlhkost – jestliže po utření rukou nebo vysušení těla necháte ručník či osušku zmuchlané někde na hromádce, vlhkost se v nich bude držet a v tomto prostředí se začnou záhy vytvářet bakterie či plíseň. Proto byste měli osušky nebo ručníky po upotřebení nechat volně viset tak, aby kolem nich mohl cirkulovat vzduch, píše se na webu LettiAndCo. V koupelně můžete použít elektrický žebříkový nebo závěsný sušák. Kdo má balkon či terasu, měl by vlhké ručníky nechat vyschnout tam. Anebo po koupeli před spaním postavte v předsíni běžný skládací sušák a nechte všechny použité ručníky proschnout. Ráno si je můžete vrátit do koupelny. A sušák složíte. To je řešení i pro ty nejmenší byty. Takto vyschlé ručníky můžete použít i dva, případně tři dny. Jestliže však necháte osušku po koupeli někde ležet bez vyschnutí, už ji druhý den nepoužívejte – zaručeně v ní budou bakterie a vy byste se vystavovali zbytečnému zdravotnímu riziku.
  • Přílišná dávka pracího přípravku či aviváže – jestliže to s dávkováním uvedených prostředků přeženete, z textilu se dostatečně nevymáchají. A jejich zbytky začnou zapáchat, neboť se na nich opět začnou množit nežádoucí mikroorganismy, upozorňují na webu Webniusy. Ne-li hned, tak po prvním zvlhčení.
Přece byste nechtěli, aby to, co souvisí s hygienou, páchlo
Fotografie: Pixabay
  • Nízká teplota vody – při praní ručníků vezměte nejprve v úvahu, co všechno se do nich utírá: zbytky krémů, mastí, kosmetiky; mastná odrolená pokožka, různé druhy bakterií, jste-li nemocní… Proto je zapotřebí, abyste tento druh textilií prali na vyšší teplotu. Jinak se nečistot, mastnoty a mikroorganismů nezbavíte dokonale. A špinavé tkaniny jsou živnou půdou pro choroboplodné zárodky.
  • Zápach pračky – někdy to trvá delší dobu, než přijdete na to, že vaše pračka zapáchá. Důvodů může být celá řada, od páchnoucího spotřebiče může načichnout i prádlo. Proto příčiny zápachu v pračce neprodleně zjistěte a odstraňte. Jak se zápachu v pračce zbavit, jsme již na BydlímeÚtulně radili.

Zavírání dvířek od pračky má své výhody i nevýhody. Hrozí i výskyt plísně a poničení

Odstranění zápachu z ručníků

Pokud už vaše osušky zatuchly, vložte je do pračky a do přihrádky na předpírku nalijte 100 ml octa a do otvoru na aviváž nasypte asi půl sáčku jedlé sody. Obě ingredience přispívají k rozpouštění mastnoty, ocet působí dezinfekčně a umí odstranit nežádoucí pachy. Spolu se sodou pak prádlo příjemně osvěží. Do přihrádky na hlavní praní nasypte přiměřenou dávku pracího přípravku a vyperte na 60 °C. Aviváž tentokrát vynechte.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*