Zázvor doma užijete nejen na přípravu čaje, ale i jako zdravé koření na ochucení mnoha jídel. Právem bývá nazýván jako všelék. Jeho účinky znali již před cca 3000 roky na Dálném východě. Zázvor je bylinka dorůstající výšky až 90 cm. Obsahuje vitaminy A,B,C,E a tělu prospěšné minerály, snižuje cholesterol v krvi, podporuje krevní oběh, pomáhá při hubnutí, posiluje imunitní systém, výtečný je proti nadýmání a pálení žáhy, odkyseluje organismus a mnoho dalšího.
Nemusíte být odkázáni pouze na jeho nákup, vypěstovat si jej můžete i doma svépomocí. Tak složité to zase není. K jeho pěstování si z obchodu nejdříve přineste zázvor – ideálně dostatečně velký, zdravý, rozvětvený. A co s ním provést dál?
Zasazení zázvoru
Připravte si květináč se zeminou a zázvor na ní položte, nemusíte jej zahrabat. Stačí pouze položit a lehce do hlíny zatlačit, aby jeho větší část stále vyčnívala z půdy ven. Než tak učiníte, den předem si zázvor namočte do teplé vody. Zemina by měla být dobře prostupná a bohatá na živiny, bez kamínků, které by mohly deformovat oddenky.
Jakmile je zasazen, vyberte mu vhodné místo. Zázvor má rád teplo a stín. Stín však pouze až v okamžiku, kdy vyraší první oddenky. Ideální jsou k pěstování spíš tmavší místnosti, ale první tři týdny může být na sluníčku (ne ostrém slunci). Když se zázvor rozroste, můžete ho dát klidně i ven, ale opět hledat místo se stínem, nebo pěstovat pouze doma, to už záleží na vás. Dále je vhodné udržovat stálou teplotu, výkyvy nemá rád.
Pěstování ze semen
Další možností je vypěstovat si zázvor ze semen, což sice trvá mnohem déle, ale má to své výhody. Když budete pěstovat zázvor z již koupeného kořene, může být chemicky ošetřen, aby neklíčil během skladování, což může být problém.
Zálivka a trpělivost
Zázvor má rád vlhko, proto je potřeba pravidelně zalévat, ale ne zase až příliš. Půda by měla být vlhká, nikoliv mokrá. Vhodné je nalévat odstátou vodu pokojové teploty do spodní misky. Musíte být trpěliví, než vyraší první výhonky, může uběhnout několik týdnů. Potřebovat bude minimálně 10 měsíců, než budete moci těžit z první sklizně.
Ale tak hrozné to není, čekání si můžete zpříjemnit uždibováním menších kousků, které získáte již po 3 až 4 měsících. Odhrňte půdu a odřízněte si kousek kořene, opět pak kořen přikryjte zeminou. V podstatě to můžete takto praktikovat stále. Po přibližně 10 měsících vytáhněte hlavní oddenek a nechte v půdě jen pár menších, ze kterých vyroste nová rostlinka. Takto získáte nekonečný zdroj zázvoru.
Fotografie: Gardenerspath