Střecha jako z pohádky bez jediné stopy po mechu: Roztok s octem v hlavní roli ho pomůže odstranit

Fotografie: Depositphotos

Majitelé zejména starších rodinných domů se výskytu mechu na střeše nejspíš zcela nevyhnou. Jakmile je vrstva příliš silná, bez zásahu profesionálů se pravděpodobně neobejdete.

Mechová pokrývka střechy je noční můrou mnoha majitelů nemovitostí. Nejenže kazí estetiku celé stavby, ale v některých případech také snižuje její celkovou hodnotu. Zároveň tato vrstva znesnadňuje odtok dešťové vody, což může vést k jejímu zatékání. Postupem času pak dochází ke znehodnocení použitých materiálů i narušení celé konstrukce stavby.

Jak mech na střeše vzniká

Pokud střechu pravidelně nečistíte, mohou na ní ulpět různé nečistoty přenášené větrem. Stačí trocha písku nebo hlíny a semena mechu mohou bez problémů zakořenit. Vyšší vlhkost pak vytváří ideální podmínky pro jeho rychlý vývoj a rozrůstání. V některých případech je možné objevit mechovou pokrývku také na okapových žlabech nebo fasádě.

Jak odstranit mech ze střechy

Z betonového povrchu je možné mech odstranit pomocí vroucí vody a houby. Některé povrchy snesou i čištění roztokem vody a octa. Existují i různé přípravky, které fungují na konkrétní typ střešní krytiny, aniž by během mytí došlo k jejímu poškození. V případě plechových střech se vyplatí změnit pH prostředí, což způsobí odumírání mechu.

Stačí jednoduše smíchat vodu s octem, solí nebo čpavkem a výsledný roztok nanést na poškozená místa. Dvě hodiny ho nechte působit a poté pomocí měkkého kartáče střechu vyčistěte. Doporučováno je provádět tuto činnost při suchém a slunečném počasí. Vhodnými přípravky pak lze střechu ošetřit a předejít jeho opětovnému výskytu.

Trávník golfové kvality na vlastní zahradě: Holá místa odstraní hnojení i pravidelné zalévání

mech střecha
Fotografie: Pixabay

Čištění střechy profesionály

Pokud uznáte, že vlastními silami střechu od mechu nevyčistíte, pak nezbývá než poptat služby odborníků. Díky potřebnému vybavení budou mít práci rychle hotovou a po mechu nezbude ani památky. Počítat však musíte s tím, že vás takové čištění bude stát mnohem více, než kdybyste mech odstraňovali sami. Pomocí impregnace nebo jiné směsi však mohou zabránit tomu, aby znovu došlo ke znečištění střechy.

Zdroj: Deccoria

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]