Kokedama aneb originální pěstování rostlin díky závěsné mechové kouli

Už jste si možná všimli buď u někoho na návštěvě nebo alespoň na obrázku, že existují okrasné mechové koule, ze kterých rostou květiny. Rostlina de facto v této kouli žije. Není tedy v květináči, ale této kouli. Právě tyto úchvatné koule nesou název kokedama. Ty si buď můžete koupit anebo vyrobit sami. Jejich výroba není těžká, pokud se o pěstování rostlin zajímáte a máte alespoň částečné znalosti a dovednosti.

Kokedamu lze vyrobit v podstatě z jakékoliv menší kytky či stromku. Vhodnější je vybrat odolnější rostlinky, které se při manipulaci snadno nezlomí. Místo křehké orchideje je vhodné začít například s bylinkami. Vhodná je šalvěj nebo rozmarýn. Rovněž je lepší sáhnout po vlhkomilných rostlinách, protože vlhčí substrát drží lépe pohromadě, nedrolí se a lépe se sním pracuje. Kokedamu můžete zavěsit do prostoru nebo položit na keramický talířek. Tak či onak vypadají stále úžasně.

Jak vytvořit kokedamu?

Patrně nejtěžší část je namíchat správně substrát. Co rostlinka, to jiné požadavky na složení půdy. Tudíž je vhodné si předem rozmyslet, jakou rostlinku budeme používat – podle toho pak volit substrát. Většinou se jedná o směs až pěti druhu zeminy. Zemina se pak smíchá a přidává se voda, dokud nevznikne tvárná a kompaktní hmota. Poté stačí z kořínků rostlinky očistit původní zeminu (velmi opatrně) a obalit je namočenou rašelinou a krok za krokem postupně přidávat hliněnou hmotu, dokud se vám nepovede vytvarovat kouli. To však není vše. Koule je mechová, takže ve finále přijde nahoru ještě mech.

Mech si můžete koupit v prodejně anebo nasbírat v lese. Měch by neměl být vysoký. Natrháte ho na menší kusy, postříkáte lehce vodou a pak už jen obalujete mechem hliněnou kouli. Na pomoc si vezměte provázek. Může být zelený, aby nebyl vidět, ale klidně i barevný, aby vynikl. Provázek by měl být vyroben z umělého materiálu, aby se nezačal trhat a rozkládat.

Jak o kokedamu pečovat

Ačkoliv se zdá, že jde o náročný způsob pěstování, není tomu tak. Na co si však dát pozor, je voda na zalévání. Mech nesnáší chlor, ztratil by svůj půvab i tvar. Kokedamu položte na pár vteřin do dešťové nebo filtrované vody, nechte okapat a máte hotovo. Musíte jen hlídat, aby nebyla koule přesušená nebo naopak příliš nasáklá vodou. Hnojivo stačí přidat pouze jednou ročně.

Obrázky: revistaurbanstyle, greensgrow