Mšice nemilují ani zahrádkáři, ale ani pěstitelé pokojových rostlin. Velmi rychle se totiž množí a dokážou napadenou rostlinu velmi oslabit a často i úplně zlikvidovat.
Mšice jsou sice malinké, ale často je uvidíte pouhým okem. V závislosti na druhu mohou mít zelenou, černou, žlutou nebo bílou barvu. Většinou si nejprve všimnete, že listy na rostlině začínají usychat a žloutnout a velmi brzy začnou i opadávat. Když si rostlinu pozorně prohlédnete, především spodní strany listů, narazíte na tyto malé potvůrky a také jejich larvy, které z listů odsávají životodárnou tekutinu. Neváhejte ani chvíli a hned se pusťte do jejich likvidace. Mšice jsou sice urputné, ale dají se zlikvidovat i ekologicky, tak, abyste neublížili samotné rostlině.
Jarový roztok
Jednoduchý roztok z prostředku na nádobí smíchaný s vodou je účinným prostředkem proti mšicím. Smíchejte 1–2 lžíce prostředku na nádobí se 4 litry vody a dobře protřepejte. Postříkejte roztok na napadené rostliny tak, abyste pokryli především spodní stranu listů, kde se mšice často schovávají. Postřik opakujte každých několik dní po sobě, dokud mšice nezmizí. Odmašťovadla v jaru poškozují ochrannou vnější vrstvu mšic, což vede k jejich dehydrataci a smrti.
Neemový olej
Je to přírodní insekticid získaný z neemového stromu. Je bezpečný pro většinu rostlin a může odpuzovat různé škůdce, včetně mšic. Smíchejte 1–2 lžíce neemového oleje se 4 litry vody a postříkejte roztokem postižené rostliny. Neemový olej nejen zabíjí mšice, ale také narušuje jejich reprodukční cyklus, a mšice se tak přestávají množit. Neemový olej má také antibiotické, antivirotické a antimykotické vlastnosti. V domácnosti ho tak využijete i k mnoha jiným účelům.
Olejový postřik
K hubení mšic můžete použít i klasický stolní olej, pokud se vám nepodaří sehnat ten neemový, nebo do něj nechcete investovat. Olej tedy smíchejte v poměru 1 : 10 s vodou a postřik je hotový. Mastné složky v oleji mšice obalí a zabrání jim v dýchání. Tak je jednoduše ekologicky zlikvidujete. Před použitím postřik důkladně protřepte a opakujte ho během následujících dnů několikrát, abyste se zbavili i nedospělých mšic.
Česnekový nebo cibulový postřik
Česnek a cibule obsahují přírodní sloučeniny síry, které mohou mšice a jiné škůdce odrazovat. Pro výrobu postřiku rozmixujte celou palici česneku nebo cibuli s 1 šálkem vody. Nechte pár hodin louhovat a poté sceďte směs do rozprašovače. Aplikujte postřik na postižené rostliny každých několik dní, dokud mšice nezmizí. Nejenže odpudíte mšice, ale česnek také pomáhá předcházet plísňovým infekcím na vašich rostlinách.
Užitečný hmyz
Přilákejte užitečný hmyz do své zahrady. Jsou to především slunéčka, která pomáhají redukovat přemnožení mšic. Abyste podpořili jejich přítomnost, vysaďte květiny, jako jsou měsíčky, kopřivy a řebříček, jež je přitahují. Můžete také vyzkoušet trik se žlutou stužkou, kterou přivažte na napadenou rostlinu. Slunéčka žlutá barva přitahuje, proto se brzy přiletí na rostlinu podívat a začnou mšice likvidovat.
Ruční odstraňování mšic
Pokud je napadení rostliny malé, můžete zkusit mšice odstranit ručně, nebo pomocí malého štětce. S rukavicemi na rukou jemně štětcem nebo prstem odstraňte mšice z listů a stonků rostlin. Zaměřte se především na spodní stranu listů, protože mšice se tam často shromažďují. Mšice likvidujte v kyblíku s jarovou nebo mýdlovou vodou, aby se nevrátily zpět na rostlinu.
Zdroj: PoradyInteria