Zabiják mšic: Odvar z cibule překvapí svými účinky. Připravit ho zvládne každý

mšice
Fotografie: Pixabay

Když se vyskytnou na rostlinách mšice, je potřeba zakročit okamžitě. Boj s nimi je ale občas jako běh na dlouhou trať. Existuje však způsob, jak se jich snadno zbavit.

Mšice jsou všudypřítomní a extrémně žraví škůdci. Napadají rostliny i plody na zahradě a výrazně ničí úrodu. Nešetří ani ovocné stromy, často se objevují na balkónech a terasách, kde jsou jejich cílem květiny v květináčích. Není však třeba hned používat škodlivé chemikálie, abyste se jich zbavili. V boji proti mšicím vám totiž účinně pomůže cibulový postřik. Nejenže mšice zmizí, ale také ušetříte peníze. A vaše rostliny vám poděkují, protože případné použití chemikálií by jim mohlo ublížit.

Příznaky výskytu mšic

Přestože jsou tito škůdci opravdu malí, lze je snadno rozpoznat na první pohled. Mají oválné tělíčko, které dosahuje velikosti až 5 milimetrů. Živí se ale ve velkých koloniích až o stovce jedinců, takže takové hejno nelze přehlédnout. Na zahradách se mšice objevují nejvíce v květnu a jejich škodlivá činnost může trvat až do konce letního období. Poté se mšice schovávají a čekají opět na teplejší počasí. Většinou napadají celou rostlinu, od stonků přes listy až po květenství.

Existují však druhy, které se živí především kořeny rostlin. Mšice se živí rostlinnými šťávami, takže pokud se proti jejich řádění ihned nezasáhne, rostliny začnou slábnout a přestanou se dobře vyvíjet. Pokud se mšice na rostlině objevily, celou rostlinu zkontrolujte, hlavně spodní část listů. Tam většinou mšice začínají a po vysátí veškerých šťáv se začnou přesouvat na další části.

Cibulový postřik na mšice

Proti mšicím existuje účinná zbraň, kterou je cibule. Můžete použít jak červenou, tak bílou cibuli, výsledek bude stejný. Cibulový postřik má však více výhod než jen schopnost zbavit se mšic. Brání také rostliny před houbovými chorobami, roztoči, a dokonce i klíšťaty. A jeho výroba je snadná, protože potřebujete pouze věci, co máte doma. Postačí velký hrnec, voda a jedna cibule – a mšic se zbavíte raz dva.

Fotografie: Pixabay

Začněte tím, že nakrájíte 75 gramů cibule na malé kousky. Kousky cibule poté vložte do velkého hrnce, kam přidáte 10 litrů vody. Zapněte sporák, promíchejte a nechte vařit alespoň půl hodiny. Poté vyčkejte, než směs vychladne, nalijte ji do rozprašovače a můžete začít s hubením mšic. Ošetření praktikujte každé dva dny, dokud nebudete mít jistotu, že jsou mšice pryč. A nejlépe rostliny nastříkejte buď brzy ráno, nebo večer, aby přes den nedošlo k jejich popálení.

Zdroj: Porady Interia

Jsem absolvent České zemědělské univerzity a už od malička jsem velký kutil. V podstatě vše, co je možné najít v mém... [Více o autorovi]