Zelenec chocholatý: Rostlina se skutečně úžasnými vlastnostmi, která dělá téměř zázraky

Fotografie: Freepik

Je těžké najít člověka, který by na zelenec chocholatý již někdy nenarazil. Tzv. chlorophytum je známým obyvatelem téměř každého bytu a domu. Jak si kromě nenáročné péče a dekorativního vzhledu zasloužil lásku tolika lidí? Mohou za to jeho úžasné vlastnosti, které chce mít doma jednoduše každý.

Podívejme se, proč je tato rostlina tak jedinečná a proč ji lidé milují. Hlavní důvod je jeden, a to fakt, že tato rostlina je jedinečným a výkonným čističem ovzduší!

Nenáročná pokojová rostlina

Mnoho pokojových rostlin, například aloe, kalanchoe, pelargónie a mnoho dalších, má léčivé účinky. Ale možná, že vítězem příznivých účinků na člověka je stále zelenec chocholatý! Jeho úspěch spočívá ve schopnosti rostliny čistit vzduch fenomenální silou. Stejně jako čistička vzduchu, zelenec očišťuje vzduch v místnosti od patogenních bakterií, škodlivých látek a různých nečistot, přičemž výrazně zvyšuje obsah kyslíku v místnosti.

Fotografie: Freepik

Je známo, že tato přírodní čistička vzduchu absorbuje oxid uhelnatý, aceton, amoniak, benzen, dusík a formaldehyd a místo toho uvolňuje fytocidy, které ničí až 80 % mikrobů, které způsobují onemocnění lidského organismu. A rádius jedné této akční dospělé rostliny na minutu je až 2 metry čtvereční! Díky tomu nebudete potřebovat drahé a nevzhledné čističky vzduchu. Postačí vám tato krásná a na péči velmi nenáročná rostlina.

Zamilovala si ji i NASA

S jejími úžasnými filtračními účinky není divu, že odborníci z NASA navrhli použít zelenec chocholatý k čištění vzduchu na orbitálních stanicích ve vesmíru.

Chlorohpytum je nepostradatelná v domácnostech lidí trpících alergiemi a plicními chorobami, stejně jako v dětských pokojích a ložnicích. Zasazením několika těchto dýchajících rostlin ušetříte hodně peněz na drahých čističkách vzduchu.

Důležité ovšem je, aby měly rostliny dostatek světla. Bez něj totiž nejsou schopny dostát své pověsti a nebudou čistit ovzduší tak, jak by měly. Zalévejte je včas a pravidelně měňte půdu v květináči, aby se rostlina dobře vyvíjela a mohla ukázat všechny své léčivé vlastnosti.

Máte-li doma astmatika nebo alergika, je pro vás ideální možností, oproti finančně náročným a velkým zařízením, které byste si jinak museli pořídit. Díky zelenci získáte nejen čistý vzduch, ale také krásnou dekoraci.