O domácím úmrtí je nutné informovat příslušné orgány. Povinnost pozůstalých nezná lítost

Fotografie: Depositphotos

Úmrtí doma může být očekávané, nebo náhlé. V obou případech to člověka zaskočí a mnohdy v těžkém duševním pohnutí není schopen racionálně jednat.

Odejde-li blízký člověk, je to vždy velice těžké. Mimořádně nelehká situace nastává, když zemře blízká osoba doma. K tomu může dojít ze dvou důvodů: buď smrt nastane náhle a nečekaně, anebo si nemocná osoba přeje dožít v domácím prostředí a odejít mezi svými nejbližšími. Pomineme-li psychickou náročnost dané situace, je třeba si připomenout, že při úmrtí doma – tedy mimo zdravotnické zařízení, existuje zákonná povinnost úmrtí ohlásit. Není stanovena žádná časová lhůta, avšak je doporučeno učinit tak co nejdříve.

Chvíle pietního ticha

Chvíle bezprostředně po skonání blízkého člověka bývají ty nejtěžší. Proto mohou pozůstalí setrvat v tichém rozloučení, se svými myšlenkami a pocity; při tomto posledním setrvání s milovanou osobou je možné zapálit svíčky, pustit tichou hudbu či předčítat z knihy, posedět s přítomnými, anebo jen zkrátka naposledy pobýt se zemřelým. Teprve pak můžete začít podnikat ohlašovací kroky, píše web Umírání.

Jak úmrtí poznat

Důležité je samozřejmě se přesvědčit, že daná osoba je skutečně po smrti. To poznáte tak, že:

  • člověk nereaguje na silné hlasové nebo bolestivé podněty;
  • není patrné dýchání – nezvedá se hrudník, dech není slyšet;
  • není hmatatelný puls – na zápěstí ani na krční tepně;
  • oči – jestliže zůstaly otevřené, nejdou lehce zavřít; jsou-li zavřené, při rozevření je zornice široká a nereaguje na světlo.

Pokud jsou příznaky úmrtí nezpochybnitelné, neprovádějte žádné oživovací pokusy a tělo přikryjte. Setkání se se smrtí může být pro pozůstalého psychicky velmi náročné, obzvláště zůstal-li se zesnulým sám. Proto je vhodné přivolat někoho z příbuzných či přátel, kteří vám poskytnou duševní podporu, doporučují na webu PaliativníPéčeBrno.

Pohřeb domácího mazlíčka na zahradě může vyústit až v pokutu 50 000 Kč

Povinnosti pozůstalých – oznámení úmrtí doma

Úmrtí doma musíte nahlásit tomu, kdo řídil léčbu a péči o zemřelého v jeho posledních dnech; nejčastěji to bývá praktický lékař, domácí hospic apod. Nastalou smrt lze také nahlásit na lince 155 – zdravotnická záchranná služba. Uvedete, zda šlo o úmrtí očekávané, anebo náhlé. V případě náhlého úmrtí je vhodné zavolat i policii. Než přijede lékař, aby provedl ohledání, konstatoval úmrtí a vyplnil List o prohlídce zemřelého, připravte tyto doklady: kartičku pojišťovny zesnulé osoby, občanský průkaz, lékařské zprávy z poslední doby.

Poslední rozloučení se zesnulým
Fotografie: Pixabay

Pokud lékař svolí, vyrozumíte pohřební službu. Ta obvykle provádí odvoz zesnulých nonstop, což znamená, že může přijet i v noci. Když se jedná o nečekané úmrtí doma a z ohledání těla nelze určit příčinu smrti, lékař zpravidla nařídí pitvu. Jedná-li se o podezření na sebevraždu nebo na trestný čin, přivolává se policie a nařizuje se pitva vždycky. Po odvezení zesnulé osoby bude možná nutné provést nutnou dezinfekci domácnosti, o jejím postupu jsme v souvislosti s covidem-19 psali na BydlímeÚtulně.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*