Nutná dezinfekce bytu po nemoci. Na co je třeba myslet i když jste neměli Covid-19

Fotografie: Freepik

Pro zimní období jsou typické chřipkové sezóny. Ke chřipkám, nachlazením a dalšími běžnými respiračním chorobám se v minulém roku přidala globální pandemie Covid-19. O to větší důraz by měl být kladen jednak na prevenci, v případě onemocnění je pak důležité důkladně dezinfikovat celou domácnost.

Dezinfikujte a větrejte

Ačkoliv nemoc pominula, na různých površích v rámci domova se i nadále mohou nacházet patogeny v podobě bakterií a virů. Z toho důvodu je třeba se co nejdříve pustit do dezinfikování. K zajištění bezpečného prostředí je důležité vydezinfikovat všechny povrchy a předměty, s nimiž členové domácnosti běžně přicházejí do kontaktu.

Mezi ně patří kliky u dveří, nábytek, zábradlí, nezapomínejte ani na vodovodní kohoutky či elektronická zařízení. K tomu můžete využít speciální dezinfekční ubrousky, jež jsou na tyto povrchy přímo určené.

Častým útočištěm patogenů, infekcí a plísní bývá také vzduch. Proto by jedním ze zásadních bodů pro udržení hygieny mělo být intenzivní vyvětrání všech místností domu či bytu. Nejlépe tak, aby došlo k dostatečnému proudění vzduchu. K němu by mělo docházet každý den, nehledě na roční období.

Fotografie: Freepik

Dojde tak k pročištění vzduchu a odstranění případných alergenů, virů, bakterií, hub, které mohou svojí přítomností způsobit další zdravotní komplikace. Po výměně vzduchu navíc dochází k lepšímu okysličení mozku, což má pozitivní vliv na soustředěnost a na kvalitnější spánek.

Ložní prádlo a oblečení? Do pračky s nimi

Jelikož během nemoci trávíme nejvíce času v posteli, je změna povlečení jedním z klíčových bodů. K tomu je důležité přistoupit co nejdříve po konci nemoci. Kromě povlečení a prostěradel je vhodné vyprat také veškeré přehozy, přikrývky a ručníky s nimiž přišel nemocný do styku.

Fotografie: Getty Images

Všechny z nich perte na maximální možnou teplotu. Oproti tomu není nutná jakákoliv speciální dezinfekce běžného oblečení. K zahubení virů a bakterií postačí oděvy vyprat při teplotě 60 °C.

Pryč s nimi

Zatímco některé předměty postačí vydezinfikovat, s jinými je namístě se rozloučit. Řeč je zejména o zubní kartáčky či mycí houby, které se zanedlouho stávají útočištěm velkého množství bakterií a virů. Stejně tak vyhoďte čisticí doplňky v podobě hadříků. Ty mohou zapříčinit další šíření patogenů.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]