Nábytek z betonu je velmi netradiční, zejména je-li umístěn v interiéru, nabízí však nesporné výhody zejména s ohledem na jeho životnost a nosnost. Tento návod vám ukáže, jak si velmi jednoduše vyrobit krásný a dekorativní stolek s betonovou deskou, který se hodí především do zimních zahrad jako funkční úložná plocha pro věší květináče se vzrostlými rostlinami s působivým a na dotek příjemným efektem.
Výroba dekoračního betonové stolku na květiny
Výroba stolku (kvůli požadavkům tvrdnutí a hydratace cementu) trvá několik dnů, vaše trpělivost však bude odměněna bytelným a pevným kusem nábytku, kterému nevadí trochu vlhkosti a který dotvoří interiér krásným industriálním vzhledem.
Co je k výrobě stolku zapotřebí
Na výrobu stolku si připravte:
- velký kus vlnité lepenky (musí být větší než zamýšlený průměr desky stolu)
- horké lepidlo
- lepící páska
- cementovou směs
- odřezky násad pro zahradní nářadí (stejně dlouhé)
- smirkový papír
- barvu
- tmel
- akrylový lak
- sadu nástrojů (běžné jako jsou nůžky a štětce pro nanášení různých materiálů, i zednické)
Postup výroby stolku
Výroba stolku probíhá v několika chronologicky navazujících krocích, které zahrnují:
- Výroba formy na beton
Prvním krokem postupu je výroba formy. Ta se připraví z lepenky, z níž vystřihneme kruh (případně jiný tvar) o požadovaném poloměru a horkým lepidlem na něj připevníme okraj (pás vlnité lepenky) o výšce, která odpovídá zamýšlené tloušťce desky. Vnitřek formy důkladně oblepíme lepící páskou, aby bylo zabráněno pronikání cementové směsi do lepenky (deska by pak nešla odformovat).
- Zamíchání betonové směsi
Dle návodu umícháme betonovou směs a vylijeme ji do formy a zhutníme. Zhutnění je potřebné, aby se betonová směs dostatečně homogenizovala a správně rozložila po celém objemu formy. Beton hutníme poklepáváním po okraji a podkladu, na kterém forma leží. Ideální je vytvářet pravidelné vibrace, a to po nějakou dobu.
- Příprava noh stolu
Odřezky rovnoměrně umístíme do směsi tak, aby tvořily stabilní podporu a zajistíme jejich vzdálenosti dalším kusem lepenky (rámem), který je udrží v požadovaném rozmístění.
- Odformování a úprava povrchu
Beton musí nějakou dobu hydratovat, ideální je nechat stolek několik dnů na suchém místě. Po vytvrzení stolek odformujeme a betonový povrch desky začistíme smirkovým papírem a spodní stranu desky nabarvíme.
- Vyrovnání povrchu
Horní strana desky stolu nebude zcela vyrovnaná, proto je potřeba provést zarovnání tmelem tak, aby byla zcela vodorovná. Po zaschnutí tmelu naneseme barvu také na boční a svrchní stranu desky stolu.
- Úprava noh stolku
V poslední fázi provedeme obroušení a zalakování noh stolu akrylovým lakem.
Fotografie: mrs_ redhot