Žijete každý měsíc z ruky do pusy a už vás to nebaví? 5 tipů, jak to změnit

Jedna kapsa prázdná a druhá vysypaná? Nikoho nebaví žít z ruky do pusy, počítat každou korunu a přemýšlet, kde vzít a nekrást. Ačkoliv to každý slyší nebo čte jen nerad, většinou se to opakovaně děje těm, kteří neumí hospodařit (nakládat s financemi).

Občas se do tíživé situace může dostat každý, jestliže se však točíte stále v kruhu, bylo by vhodné se zamyslet nad tím, kde je chyba. Co vše můžete udělat proto, aby se vaše finanční situace zlepšila? Mimo to, že nebudete utrácet za hlouposti, než něco koupíte pořádně to zvážíte a budete se stravovat doma, nikoliv v restauracích, existují i další tipy…

Měsíční rozpočet

Není to zase tak složitá matematika. Vytvořit si měsíční rozpočet je úplný základ, přičemž vycházím z toho, že nikdy nemohu utrácet víc, než si vydělám. Sledování toho, za co utrácíte vám pomůže najít případné díry, kudy peníze protékají zbytečně. K tomu nepotřebujete žádný složitý program. Stačí tužka a papír, případně tabulka v Excelu, kde si bude psát příjmy a výdaje.

Minimálně 10 % příjmu odkládejte bokem

V dnešní době je téměř nemožné fungovat bez finanční rezervy. Pokud nemáte žádnou finanční rezervu, jste v ohrožení, že lehko spadnete do dluhů. Platíte za nájem, za jízdné, poplatky za telefon, různé složenky. A kolik platíte sami sobě? Nic? To se vážně máte tak málo rádi, že si nezasloužíte ani těch 10 %? Zaslouží si je všichni ostatní, jen vy ne? Představte si, že máte na výplatu o těchto 10 % méně. Vyžili byste? Věřte, že ano. Nic jiného by vám totiž nezbylo. Anebo vlastně ano – můžete si vydělat peníze ještě i bokem (mimo hlavní zaměstnání), ty pak ukládat.

Využívejte slev

Neříkáme, ať si kupujete nekvalitní potraviny, obuv či oblečení. Jen zkrátka sledujte a využívejte slevy. Totéž tričko, které si dnes koupíte můžete ve slevě koupit o několik stovek levněji. Totéž platí o obuvi, potravinách a dalším zboží. A než něco koupíte, zvažte, zda to skutečně potřebujete anebo jde o věc, kterou momentálně zase tak nutně nepotřebujete.

Neplaťte víc než musíte

Zkontrolujte si poplatky za vedení účtů u vaší banky, telefonní operátory, splátky a vše ostatní. Mnohdy peníze protékají za dražší služby. Některé splátky je možné snížit a prodloužit tak jejich splatnost. Moc výhodné to sice není, ale mnohdy člověku nic jiného nezbývá, aby mohl důstojně žít a byl schopen si něco odkládat bokem.

Koníčky, které vynášejí

Nejeden koníček je možné i zpeněžit. Můžete na internetu nabízet do fotobanky nafocené fotografie přírody, měst, industriálních budov apod. Můžete doučovat děti na počítači. Učit nějaký cizí jazyk. Vést kurz jógy, psát články, prodávat speciální recepty, venčit bohatým lidem pejsky, hlídat kočku po dobu jejich nepřítomnosti, šít, háčkovat a výrobky nabízet k prodeji apod. Existuje spousta možností, jak si přivydělat tím, co vás baví.

Obrázky: pixabay