Dotační program Oprav dům po babičce nabízí i více než 1 000 000 Kč. Peníze lze čerpat předem

Fotografie: Miloš Hlávka / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Oprav dům po babičce – to je název dotačního programu, který spustilo Ministerstvo životního prostředí. Finanční motivace má přispět k provádění renovací energeticky nevyhovujících domů.

ČSÚ uvádí, že v České republice je přibližně 17 % rodinných domů neobydlených, neboť jsou v nevyhovujícím stavu. Ve skutečnosti se tedy jedná o stovky tisíc nemovitostí, které by po renovaci mohly opět sloužit svému účelu. Dotační program by tak měl pomoci k obnově stávajícího bytového fondu. Současně by se omezilo zabírání další zemědělské půdy k výstavbě nových RD, jak uvádí web MŽP.

K čemu má příspěvek sloužit

Dotační program na zateplení domu nebo na výstavbu nového RD na místě po odstranění původního domu má pomoci zejména mladým rodinám. Na ně totiž nejvíce dopadají důsledky vysokých životních nákladů, a přitom dostupnost hypotečních úvěrů pro ně není zrovna vysoká. S dotací Oprav dům po babičce si tak mohou rodiny zajistit vlastní bydlení, které bude důstojné a zároveň úsporné.

Motivační dotační program Oprav dům po babičce může zájemcům nabídnout i více než milion korun. Přitom budou mít možnost výhodného úvěru na komplexní rekonstrukci staršího rodinného domu. A nezáleží na tom, zda žadatel získá nemovitost v rámci rodiny (dědictví, darování), anebo zda rodinný dům koupí.

Komu je dotace Oprav dům po babičce určena a jaké výhody přináší

  • Dotace je určena všem ekonomicky aktivním žadatelům, vlastníkům rodinného či rekreačního domu, kteří splní podmínky optimálního zateplení na stávající budově, anebo postaví nový rodinný dům na místě odstraněného původního RD.
  • Žadatelé v programu „Oprav dům po babičce“ obdrží 50 % způsobilých výdajů – uvádí web PoBabičce. Dotace tak může činit až 1 milion Kč na optimální zateplení, což je hlavní podmínka k získání uvedených finančních prostředků.
  • Hlavní výhodou programu je fakt, že finanční prostředky bude možné čerpat předem, tedy zálohově. Tak bude pokryt nedostatek vlastních zdrojů žadatelů.
Fotografie: Jklamo / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0
  • Příjemci dotace zároveň budou moci od příštího roku na pobočkách stavebních spořitelen požádat o zvýhodněný úvěr. Ten pak pokryje rozdíl mezi způsobilými výdaji a vyplacenou dotací, a to bez nutnosti zástavy nemovitosti. Komplexní zateplení významně sníží náklady na vytápění a ušetřené prostředky žadatelům v následujících letech pomohou úvěr bez obtíží splácet.
  • Úspěšný žadatel získá navíc rodinný bonus 50 tisíc Kč na každé nezaopatřené dítě, a to i narozené v době po podání žádosti o podporu.
  • Po renovaci nemovitosti může majitel žádat o příspěvek na další úsporná opatření, např. na výměnu zdroje tepla, fotovoltaiku, ohřev vody, dobíjecí stanici pro elektromobil apod., jak uvádí i web NováZelenáÚsporám.

Tepelná čerpadla v ohrožení: EU zvažuje jejich zákaz kvůli ochraně životního prostředí

Dotační program Oprav dům po babičce je financován z Modernizačního fondu z peněz Evropské unie. Patří k novinkám programu Nová zelená úsporám, jimiž stát reaguje na nutnost zrychlení tempa renovací obytných domů tak, aby se domácnosti mohly chránit před růstem výdajů za energie. O některých dalších dotacích na úsporné bydlení, které MŽP vyhlásilo, jsme již dříve psali na webu BydlímeÚtulně.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]